Защо викингите са изпилявали зъбите си

В хода на историята хората са променяли телата си по...

В културата съм франзцузин, в живота...

Роже Вадим е френски режисьор от руски произход,...

Как да се разбираме с роднините и кое по ред дете е най-изгодно да сме се родили

отпечатай новината

16.04.2023 21:34 | Видян 404 пъти

Как да се разбираме с роднините и кое по ред дете е най-изгодно да сме се родили

По-малко сравняване, оттам по-малка конкуренция, пораждаща завист и злост, а оттам по-малко агресия/караници и инфантилност – това са основните лайфхак правила, които психолозите дават за дните, когато семействата се събират и вместо празник, често се получава напрежение.


 

Кой се кара най-често? Еднополовите братя или сестри, особено с неголяма разлика във възрастта. Според международните изследвания процентът на състезателност и оттам на изостряне е по-голям при сестрите, където нещата са по-ожесточени. При еднополовите братя или сестри с неголяма възрастова разлика има най-изявена конкуренция за вниманието на родителите като деца, която често продължава да се развива и като непрекъснато сравняване на резултатите във всяка област впоследствие. Интересно е, че освен това твърде често се пренася и върху половинките им, които също влизат в оспорвано състезание, особено за благоволението на най-важната личност: майката на фамилията. Което вече поражда и големи семейни войни. Те се изострят при събиране, каквото празниците поне няколко пъти в годината налагат, а при стимулиране с алкохол, нещата могат да станат и често стават неуправляеми.


 

При разнополовите също има конкуренция, особено при малка разлика във възрастта, но тя не е толкова изявена и ожесточена.


 

При всички тях най-правилният лайфхак е прост: не сравнявай, за да бъдеи щастлив.


 

При еднополовите и разнополовите братя и сестри напрежението е по-малко, колкото по-голяма е възрастовата разлика. Тогава се включва режимът, който психолозите наричат „резервен баща/ майка”, т.е. братът/сестрата замества подсъзнателно или съвсем реално родител.


 

И животът ни е показвал, че големите деца в семействата по-рано става възрастни и отговорни хора, свикват, волно или неволно, да бъдат донори – да дават и/или да се отказват в полза на по-малките, по желание или по принуда, особено при по-значителна възрастова разлика.


 

Всяко зло – за добро. Това ги прави по-зрели във всяко отношение. По-грамотни комуникатори. По-подготвени, когато станат родители. И по-добри хора в крайна сметка.


 

За тях е много важно да успеят да изработят свои лични граници, за да имат по-лесни връзки не само с роднините, но и с останалите хора, защото в противен случай нямат да имат лесни връзки и вътри, и извън семейството.


 

Въпреки всичко, което се случва между нас и близките ни хора, трябва да приемем за нормално да има периоди на близост и периоди на разделение, които да следват и да се проточват между братя и/или сестри.


 

Психолозите имат отговор и на въпроса, който вълнува мнозина: кое по ред дете е най-изгодно човек да се роди. Изследваният показват, че късметът е на средните, тъй като вземат за себе си плюсовете и на по-големите, и на по-малките за своя живот, тъй като влизат и в двете роли.

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !