профили

Мая Манолова

Мая Манолова

Рождена дата: 04.05.1965
Пол: Жена

Мая Божидарова Манолова е български политик, народен представител от парламентарната група на БСП в 40-то и 41-то Народно събрание. Депутат и заместник-предстедател в 42-то Народно събрание.
Мая Манолова е родена на 4 май 1965 година в град Кюстендил, където завършва основното и средното си образование. Обучава се в езиковата паралелка на ПГ „Неофит Рилски“, където изучава английски и руски език. Завършва висше образование, както следва - история в Москва, икономика и право в УНСС. Има и специализация по социален мениджмънт. Постига пълно отличие във всяка степен от образованието си.
Интересът към политиката и убежденията ѝ се коренят в нейното родословие - тя е трето поколение социалист. Член е на БСП от 1989 година. През 1990 година партийната й книжка е връчена от Георги Пирински в Кюстендил.
През 2003 г. наследява на поста областен лидер на БСП в Кюстендил - Иво Атанасов. В резултат от рокадата, която по признанието на Атанасов е по причина, че е загубил доверието на председателя на БСП - Сергей Станишев, социалистическата партия губи всички последвали избори в областта.
Манолова е един от четиримата вносители на скандалната поправка Ванко 1, както и на предложението за мажоритарен избор, залегнало в изменението на закона за избор на народни представители, благодарение на което ГЕРБ печели парламентарните избори в страната през 2009 г.
В 41 Народно събрание, Мая Манолова сработва добре и прагматично в законотворчеството с колежката си Искра Фидосова, въпреки че, от време на време между двете се разгарят и спорове.
В област Кюстендил, Мая Манолова е известна освен като политически прагматична, но и като сговорчива депутатка за прокарване на лобистки и корпоративни интереси. Преди успешния старт на политическата кариера на Мая Манолова в БСП, тя има обща адвокатска кантора с Петър Паунов, кмет на Кюстендил и неуспял кандидат-лидер на СДС.

Парламентарна дейност
    40-то Народно събрание - Член (11.07.2005 - 2009)
    Парламентарна група на Коалиция за България - Член (11.07.2005 - 18.08.2005)
    Временна комисия по правни въпроси - Член (15.07.2005 - 24.08.2005)
    Парламентарна група на Коалиция за България - Секретар на ПГ (18.08.2005 - 2009)
    Комисия по правни въпроси - Член (24.08.2005 - 2009)
    Комисия по енергетиката - Член (24.08.2005 - 20.02.2008)
    Делегация в Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз - Член (28.09.2005 - 2009)
    Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България - Член (18.01.2006 - 30.03.2006)
    Временна комисия за установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници - Член (15.03.2006 - 03.08.2006)
    Временна парламентарна комисия по искането на Борис Велчев, главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Павел Михайлов Чернев, народен представител в 40-то Народно събрание - Председател (08.06.2006 - 08.07.2006)
    Временна комисия за обсъждане на проекта и предложения за промени в Конституцията на Република България - Член (11.10.2006 - 02.02.2007)
    Временна анкетна комисия за изясняване на случая "Куйович" - Член (07.02.2008 - 28.03.2008)
    Комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство - Член (20.02.2008 - 2009)

Внесени законопроекти
    Декларация за основните приоритети на 40-ото Народно събрание на Република България
    Законопроект за допълнение на Закона за държавната собственост
    Законопроект за допълнение на Закона за собствеността
    Законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на членове на Европейския парламент
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори
    Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс
    Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс
    Законопроект за изменение на Закона за лова и опазване на дивеча
    Законопроект за изменение на Кодекса на труда
    Решение във връзка с Великденската ваканция на Народното събрание за 2006 година
    Решение във връзка с началото на седмата сесия на 40-ото Народно събрание
    Решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

През месец май 2011 година се развежда със съпруга си Милен Манолов, който е митничар на ГКПП “Гюешево”. След като вече е сама, Мая Манолова се отдава на връзка с колегата си Ангел Найденов – също депутат от левицата, докато в същия момент и той е в процес на развод. Седмица преди това Манолова категорично отказва да коментира „слухове“ за връзката ѝ с Найденов. Поради близостта си с Найденов тя често е става причина за закачливи ситуации в парламента. В един от случаите един от народните представители на управляващите дори не издържа и я пита от парламентарната трибуна: „Как пък не се намери един член, който да ви задоволи“. По време на предизборната кампания за местни и президентски избори през 2011 година, избирателното бюро на БСП критикува връзката между Ангел Найденов и Мая Манолова, които настояват Найденов или да узакони прелюбодеянията си или да се върне при законната си съпруга д-р Нина Найденова.

отпечатай новината

Новини

Мая Манолова крие небостъргач в центъра

Въпреки че още на 16 август 2019 Мая Манолова бе сезирана...

Защо Мая лъже за Паметника на Съветската армия?(ДОКУМЕНТИ)

Анонсираният от Мая Манолова референдум за бутането на...

Борисов: Какво не съм дал на медсестрите и Манолова

При откриването на складове, премиерът Борисов бе...

Мая даде глобите за хавлии на плажа на КС

Омбудсманът Мая Манолова атакува промените в Закона за...

Мая Манолова и Криско номинирани за "БГ модна икона"

Експертен съвет на Академията за мода, включващ 34...

галерия

Няма снимки, свързани с този профил.

Няма коментари към този профил !