НАЙ-НОВИ
Онлифенс модел иска да прави секс с...
Жена разкри, че иска да роди бебе на Илон Мъск като част...
298 200 лв.противозаконно източи новият шеф на БНР за доставки на ток: УС
04.06.2020 17:40 | Видян 1415 пъти
Напомняме ,че както 19 минути неколкократно писа изборът му е обжалван поради прегазване на поне 2 закона от СЕМ, който силово го наложи, въпреки че предварително предупредихме органа на Бетина, в тов число и самата Жотева, подкрепила го с гласа си. Балтаков беше назначен без необходимия по закон стаж и също така при действаща фирма, което категорично е забранено отново от закона.
Какъв е поредният му сблъсък с легетимните правила в държавата. На 1 юни 2020 г., както пишат членовете на УС на БНР, Балтаков информира, че е решил „казуса с тока”. Не дал повече подробности, а членовете на борда, назначени, за да го контролират. Те сами издирили информацията, че директорът е сключил, без да има право на това, още на 9 април 2020 г., малко преди да замине на почти месечна ваканция в САЩ, където е бизнесът му,договор за доставка на ел. Енергия с Мост енерджи АД. Задължението е за година напред и е подписано от Балтаков при стойност на тока 244 800 лв. По закон Балтаков е бил длъжен да внесе договора за утвърждаване в УС на БНР.
Защо не го е направил? Защото с действието си е предовратил законовата процедура, започната от УС на БНР като поръчка за избор на доставчик на ел.енергия за националното радио. Това е нормалният и легетимине път за всички договори, които институциите сключват за суми над 30 000 лв. Това е станало на 1 април 2020 г. със срок за оферти до 3 юни.
Оказва се, че на 5 март вече е бил сключен договор на БНР за елдоставки за 53 400 лв. със срок само до 30 април 2020 г. с Енереджи маркет. Той отново не е внасян в УС. Така отново са нарушени Законът за обществените поръчки, Правилника за дейността и Правилника за възлагане на обществени поръчки на БНР. И според трите няма как без обявяване на обществена поръчка и без съгласие на УС да се сключват договори.
Както прави впечатление, „малкият” контракт явно е многократно завишен по цена в сравнение със следващия договор. Парите за няма и 2 месеца са 4 пъти по-малко, отколкото за 12 по другия договор. Или цената в следващия контракт е 3 пъти по-изгодна.
Договорът има и друг порок в разрез със закона, той е подписан от Милен Митев, определен в текста като „административен директор”. Само че към датата 5 март 2020 г. в правния мир не същъствува нито „административна дирекция”, нито „административен директор”. Те се появяват чак след гласуване от УС на БНР точно 3 седмици по-късно – на 26 март. Договорът на Митев е от 1 април 2020 г.
„Според нас става дума за сериозни закононарушения”, пишат членовете на УС на БНР след изброяването на горните факти. Те питат дали няма и други подобни нелегитимни договори. По този повод са изискали от генералния директор всички договори от ноември 2019 г. до юни тази година – цялото време на управлението му.
Първоначално Балтаков отрекъл договор с Мост енерджи и се наложило да му бъде показан. Той изведнъж го обявил за недействителен.
След това на 3 юни той внася в УС на БНР нов договор със същата фирма.
Напомняме, че при поемането на поста преди малко повече от половин година, директорът е известен за дефицита от 4,5 млн.лв. в БНР – 10% от бюджета. Щетите са причинени от предишния директор Александър Велев, който е не само приятел и съветник, но и приема в дома си Андон Балтаков и съжителства с него. Същия дом, който беше пропуснал да декларира като къща в Бояна и фигурираше само като двор. По време на шефството си Велев придоби и нов апартамент в Лозенец, уж срещу стар в Гоце Делчев – една твърде интересна размяна, ако някой реши да я разследва.
Мост енерджи вземала ток от НЕК, забравяла да го плаща: държавата
Специализираният енергиен сайт 3e-news.net, близък до ресорния министър Теменужка Петкова, разкрива, че част от причините за уволнението на директора на НДК Мирослав Боршош и последвалите му неволи с прокуратурата може да се дължат на договор, който сключва с фирмата Мост енерджи. Към 2015 г. НЕК е публикувала списък с търговците на ток, които просрочват задълженията си към държавната електрическа компания редовно. В скандалната листа присъства Мост енерджи, като специализираният сайт посочва, че тогава закъснелите плащания са били близо 6 000 000 лв. Интересно е, че дружеството „охотно усвоява публични пари, но не си плаща на държавата”, коментира 3e-news.net.
Фирмата пък е свързвана от близкото до правителството радио К2 на Беновска с Екатерина Истаткова, изпълнителен директор на НЕК през 2014 г. и е съпруга на голям търговец на ток с дружеството ДАНС енерджи, което същата година има оборот от 110 000 000 лева от търговия с ток. Причината за отстраняването на дамата е продажбата на 2,3 МВтч на ниска непазарна цена. Оставете конфликта на интереси на двойката. Интересно е как такова име изобщо е допуснато за регистрация, при положение, че няма нищо общо с Държавната агенция за национална сигурност.
свързани новини
26 от 45 важни язовира у нас пълни под 50%
Грийнпийс: ТЕЦ-ове се опитват да заменят въглищата с отпадъци, може да е опасно
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !