НАЙ-НОВИ
Момичето, което убеди приятеля си да...
На 1 март 2008 г. двама мъже нахлуват в дома на...
Това съобщение е до всички мъже -...
По случай Международния ден на мъжа на 19 ноември ММА...
Защо сме склонни на автосаботаж?
20.08.2021 10:35 | Видян 1077 пъти
Нормалната психология изисква от нас да приемаме нещата именно по този начин. Но както всеки знае по личния си опит, всъщност често, на практика несъзнателно, а понякога и съвсем искрено и лично, се подлагаме на автосаботаж – примерно да ядем нещо вредно, когато отлично знаем, че не бива. Или да отворим хладилника в 2 през нощта. Или да се наливаме, знаейки, че на другия ден – обикновено важен делово, ще ни цепи главата.
Избор, който е нелогичен, често вреден и понякога даже опасен.
Например, закръглени хора, които години наред се опитват да отслабнат, но при първата трудност, при първото психологическо предизвикателство или делова несполука, решават да се наказват, като съзнателно поглъщат огромно количество храна с ясната идея, че ще си създадат още по-голям проблем с теглото и здравето.
Всеки ден нещо такова правят всички пушачи, които са напълно наясно, че навикът им е супер вреден за тях самите и за близките им хора, които най-често са изложени на здравен риск, защото им димят в очите и в носовете. Но не спират да го правят.
Или хора, които нямат работа, много са закъсали, но някаква неизвестна сила ги кара нарочно да закъснеят за интервю във фирма, където се търсят служители. Почти сигурно е, че при това положение няма и да ги вземат. Но те сякаш нарочно не бързат, като си казват: всъщност, тази фирма ми е под нивото, аз не съм като всички останали – заслужавам повече, ако наистина ме искат – ще ме приемат какъвто съм и така от началото аз ще диктувам нещата. Знаем, че не сме прави, но тъпо и упорито следваме липсата си на логика.
Тази парадоксална реакция не е присъща само на дамите, при които е психологическа класика при екстремна ситуация на пътя, в която трябва да натиснат спирачка, да натиснат педала за даване на още газ.
Какъв е лайфхакът за предоляване на подобен автосаботаж?
Здрав сън, здравословна храна, психическо разтоварване с медитация и информационна хигиена, физиологическо разтоварване поне с половинчасови разходки всеки ден, а още по-добре с активно спортуване най-малко 2 – 3 пъти на седмица. При това положение, дори понякога да решите, без да знаете защо, да се автосаботирате, последствията ще се близки до нулата и няма да си навредите нито на здравето, нито на деловата реализация.
свързани новини
7 – 9 бучки захар в чаша кола, не приемайте нищо друго сладко цял ден
Защо другите ни вземат за лесни, надути, дръпнати?
Зеленажите са и UV-защита: босилек, спанак, айсберг вместо крем за изгаряне
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !