Асен Василев е във фалирала фирма и...

Фирмата на Асен Василев CTB Consulting, която той...

Вие сте маймуна с бомба: Радостин...

Вие сте маймуна с бомба и защитавате това, което Ви...

Софиянка ли е Св. Елена, майката на християнството и на основателя на Византия?

отпечатай новината

11.11.2024 14:41 | Видян 396 пъти

Софиянка ли е Св. Елена, майката на християнството и на основателя на Византия?

„София е моят Рим”, гласят най-знаменитите думи на римския император Константин, който е основател на Цариград/Константинопол/Истанбул, на Византия – една от най-дълголетните империи в историята с повече от 1000 г. световна доминация, както и християнизатор на човечеството.

Смята се, че всичко това той прави под въздействието на майка си Елена, с която заедно са канонизирани и ги почитаме в един и същи ден – 21 май.

Който, кой знае защо, е свързан и с нашето нестинарство. А може би връзката е, че и двамата – Константин и Елена, са от тракийските земи, от които идва и култът, съпроводен с танците върху жарава, които оригинално днес се провеждат в Община Царево. А откъде точно в Тракия са двамата?

За император Константин се знае, че най-вероятно е роден на мястото, което днес е Ниш. Не е ясно дали той е брачен или извънбрачен син на баща си -. Император Констанций, от когото наследява короната. Майка му най-вероятно не е от благороднически произход и в някакъв момент таткото се развежда/разделя с нея, тъй като не знаем дали му е законна съпруга или само наложница.

Според енциклопедия Британика не е известно къде точно е родена Елена, но се предполага, че е в областта Битиния, която се е намирала от другия бряг на Мраморно и Черно море.

Уикипедия не дава инфо за нейното рождено място, нито дори за област, в която се е появила на бял свят.

Писателят Христо Буковски, чиято фамилия носи известната ни актриса, за чиято майка е женен, е популярен със своите исторически проучвания за тайнствата в миналото, нямащи точна локация и датировка. Той извади сензационна и подкрепена с някои сериозни аргументи версия в историческото предаване на телевизия България он еър.

Според него тя е родом от София. Тогава градът ни се нарича Сердика. По онова време, както и сега е възлов център на Балканите, около който се е въртял и родният на сина й Ниш.

Всичко това дава още по-силна логика, като знаем най-известната фраза на великия император Константин, че София е неговият Рим. Би могло и да я обясни, защото минерални води е имало и на други места във владенията му, но друго е било важно за него, не баните.

И, когато наследява властта от баща си Констанций Хлор, той мести столицата на империята на Изток. Спира в София, построява и огромен свой дворцов комплекс, част от който сега се изравя пред Шератон от археолозите, ако се чудите какво точно копаят те там от години.

А после прави от малкия Византион, на границата между Европа и Азия – двата континента, на които се простира управляваната от него държава, своя тронен град. Кръстен на него. Константинопол.

Наричан е Константин Велики обаче заради приемането на християнството, което умно налага като държавна религия във всичките си владения. Най-вероятно ръководен от майка си, която първа се посвещава на вярата, смятана преди тях за варварска и зверски преследвана от римляните като всички култове в провинциите, различни от официалния им към древния Пантеон.

Явно е от думите му, че духовна столица за него си остава София, неслучайно в нашия град, а не в някой друг от многобройните в империята, е проведен и историческият Сердикийски църковен събор.

Майка му Елена пък вероятно е първият археолог в историята, за когото със сигурност знаем. Защото на нея се приписва намирането на Кръста Господен под някогашния хълм Голгота, където е разпнат Иисус.

Тя разпорежда и построяването на храма на Божи гроб, който до днес е светиня за християнството и особено за православието. От него вземаме на Великден всяка година Божествения огън.

А мястото на кръста, сега на втория етаж на величествената катедрална черква, е във владение на гръцката църква, както сме ви разказвали от онова място.

Елена е и първата жена – пътешественик. Кръстът е намерен при нейната изследователска мисия, която я отвежда чак до Йерусалим – едно невероятно за онази епоха пътешествие от хиляди километри, които изминава, макар да е на преклонна възраст.

Борис Ангелов

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , , , , , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !