НАЙ-НОВИ
Болестта на зомби елените може да се...
Според нов тревожен доклад болестта „зомби елен“, която...
Какво не е наред с плана на Тръмп да направи Америка отново велика
11.01.2025 07:41 | Видян 358 пъти
Доналд Тръмп обещава да "възроди величието на Америка" - най-голямата икономика в света. Колкото по-задълбочено обаче икономистите анализират плановете на новия стар американски президент, толкова повече се съмняват, че обявените от него рецепти ще помогнат на САЩ да забогатеят, да съживят индустрията и да ограничат експанзията на Китай.
Способността на екипа му да осъществи решителни трансформации "в първия ден", както заплаши Тръмп, е под въпрос сред анализаторите, а обявените от него реформи често са противоречиви.
Например Тръмп обещава, наред с други неща, да повиши митата върху целия внос, да намали данъците, да депортира мигрантите и да увеличи добива на нефт и газ. Всичко това в името на стимулиране на икономическия растеж, инвестициите и създаването на работни места, намаляване на търговския дефицит, отслабване на долара и понижаване на инфлацията.
Но митата и депортациите са в противоречие с идеята за слаб долар, тъй като ще повишат цените, а оттам и лихвите по кредитите и обменния курс. Депортацията ще подкопае икономическия растеж, а намаляването на данъците в такава ситуация означава увеличаване на и без това огромния бюджетен дефицит, на държавния дълг и на разходите за обслужването му.
Увеличеният добив на нефт и газ в условията на понижени цени на енергията ще доведе нефтените и газовите компании до ръба на фалита - те ще спрат сондажите, ще намалят инвестициите и производството.
При такъв набор от противоречиви инициативи на Тръмп прогнози за американската икономика за година или две ще могат да се правят едва след като той се настани в Белия дом в края на януари и премине от думи към дела. Но това не ни пречи още сега да съберем на едно място основните обявени от Тръмп реформи и да оценим възможните им последици за Америка и света като цяло.
"Обещавам ниски данъци, слаба регулация, евтина енергия, евтини кредити и главоломно нарастване на доходите на всички граждани", заяви Тръмп през септември. "Моят план ще победи бързо инфлацията, ще понижи бързо цените и ще рестартира експлозивния икономически растеж", допълни той.
Тръмп лесно убеди избирателите. Засега е по-трудно с експертите, отбелязва "Би Би Си".
"Предложените мерки вероятно ще бъдат необмислени, прибързани и вредни за американската и световната икономика", казва икономистът Пол Мортимър-Лий, работил в МВФ и Английската централна банка, а сега е ръководител на икономическия анализ за САЩ в "BNP Paribas" в Ню Йорк.
"Съединените щати са изправени пред много сложни предизвикателства и е ясно, че Тръмп ще се опита да ги реши с прости и широкообхватни мерки, и вероятно твърде прости и твърде широкообхватни", заключава той в анализа на инициативите на Тръмп.
Мита, тарифи и търговски войни
Тръмп заплашва всички търговски партньори с вносни мита. Митата са основният му инструмент в икономическата и външната политика и този път той ще ги използва по-активно, отколкото през първия си мандат. Целта е да накара другите държави да купуват повече американски стоки, да намали търговския дефицит и да съживи американската промишленост.
По време на предизборната кампания Тръмп обеща да наложи допълнително мито в размер от 10 до 20 % върху целия внос от САЩ. Към Китай, неговия основен съперник, той отправи заплаха за мито от 60 %.
След като беше избран, той премина в настъпление и заплаши съседите си Мексико и Канада с мита от 25 %. А след това и Европа, ако не се ангажира да увеличи покупките си на петрол и газ от САЩ.
И обеща на страните от БРИКС, които освен Китай включват двете водещи развиващи се икономики на планетата и ключови търговски партньори на САЩ - Бразилия и Индия, мито от 100 %, ако продължат да търсят алтернатива на долара за разплащания помежду си.
Проблемите с тарифните войни
Очаква се търговските партньори на САЩ да реагират, ако Тръмп вдигне митата. Това ще стане с насрещни мита и девалвация на валутите си.
Китай вече обеща, както и миналия път, да наложи ответни ограничения върху вноса на американски стоки. В резултат на това икономическият растеж на САЩ ще се забави, а повишаването на цените ще се ускори, Бюджетната служба на Конгреса оцени въздействието на митата на Тръмп в отговор на искане на председателя на Сената и лидерите на бюджетната и финансовата комисия.
Повишаването на цените ще принуди централната банка на САЩ да преразгледа темпото, с което намалява лихвените проценти по кредитите, за да се бори с инфлацията, като рискува още по-голямо забавяне на икономиката, свиване на бюджета и личните доходи и увеличаване на дефицита и дълга. Всичко това противоречи на заявените цели на икономическите реформи на Тръмп.
Намаляване на данъците
Тръмп обещава огромни данъчни съкращения. Целта е да се съживи бизнесът и да се стимулира икономическият растеж.
През първия си мандат Тръмп намали леко данъците, но одобреният през 2017 г. пакет ще изтече през 2025 г.
Тръмп обещава не само да удължи съществуващите данъчни облекчения, но и да въведе нови. Той смята да замени намаляващите приходи с приходи от нови вносни мита и съкращения на държавните разходи.
Какъв е проблемът с данъчните облекчения?
Митата сами по себе си явно не са достатъчни, за да компенсират спада на приходите.
Според Пол Мортимър-Лий те ще донесат на хазната около 2 трилиона долара за десетилетие, докато обявените данъчни облекчения ще струват 5 трилиона долара. Изчисленията на Urban Institute и Центъра за данъчна политика към института "Брукингс" са още по-тъжни - те оценяват данъчните намаления на 9 трилиона долара.
Обещаното отменяне на данъчните облекчения през 2025 г. ще намали приходите, но няма да стимулира растежа - той просто ще остане такъв, какъвто е. Това е така, защото няма нови фискални стимули, а дори Белият дом да измисли още данъчни намаления, прокарването на нов данъчен пакет през Конгреса няма да е лесно и той ще влезе в сила едва през следващата бюджетна година.
Миналия път Тръмп не успя да прокара радикална данъчна реформа, а този път шансовете не са по-добри. По традиция за това е необходима подкрепата на поне 60 от 100 сенатори, а в Сената има само 53 републиканци.
Депортиране на мигранти
През последните години потокът от мигранти в САЩ достигна безпрецедентни нива, а Тръмп беше избран с обещанието не само да затвори границите, но и да депортира всички мигранти, които очакват легализация. Става дума за милиони.
Какви проблеми обещава борбата с мигрантите?
Благодарение на притока на мигранти американската икономика расте с пълна пара и има минимална безработица през последната година, изпреварвайки прогнозите и други развити държави, включително Европа - втората по големина икономика в света след САЩ.
Намаленото предлагане на работна ръка в условията на почти пълна заетост неизбежно ще подкопае икономическия растеж, ще намали приходите в държавната хазна и ще ускори инфлацията: първо ще се повишат заплатите, а след това и цените.
По различни оценки само през последните три години в Америка са пристигнали повече от 10 милиона души. Преди Ковида миграцията донасяше на САЩ до половин милион нови работници всяка година, но след Ковида тя достигна ново ниво и през последните три години всяка година работната сила се попълваше с около 2 милиона души, изчисляват анализаторите на "Барклис".
Дори и обещанията за експулсиране на всички нелегални да останат на хартия, ерата на отворените граници приключи преди изборите. Джо Байдън затегна миграционния режим през есента и само това решение ще намали предлагането на работна ръка със 700 000 души през 2025 г., прогнозира "Барклис".
Тръмп вероятно ще затегне още повече ограниченията, което означава, че един от основните двигатели на американската икономика - притокът на евтина работна ръка - ще отслабне още тази година.
И тъй като заплатите и цените ще се повишават едновременно, всичко това ще създаде допълнителни трудности за централната банка на САЩ - Федералния резерв, защото ако икономиката се забави, Тръмп ще поиска по-ниски лихви, за да стимулира растежа, но ценовият натиск ще принуди Фед да задържи или дори да повиши лихвите, за да предотврати рязкото нарастване на инфлацията.
"Недостигът на работна ръка в отраслите, които са най-зависими от работници имигранти - селското стопанство, строителството и здравеопазването, ще доведе до повишаване на заплатите и ще засили инфлационния натиск. Това ще създаде допълнителни проблеми за Фед", смятат експертите от Института за международни финанси. "Заплахата от депортиране, макар и несигурна, може да доведе и до социална и икономическа нестабилност и да повлияе на потребителските нагласи", добавят те.
Намаляване на държавните разходи и бюджетния дефицит
Тръмп повери икономиите в бюджета на милиардера Илон Мъск и последният веднага обеща да намали държавните разходи с 2 трилиона долара.
Такива икономии биха затворили напълно сегашната дупка в бюджета и биха решили основния проблем на икономическата политика на Белия дом, който вече трета година живее с огромен дефицит от над 6% от БВП, безпрецедентен за мирно време.
Подобна разлика между приходите и разходите на хазната води не само до неимоверно нарастване на дълга. Дефицитът не оставя на американските власти никакво пространство за маневриране в случай на непредвидена криза. В случай на война, пандемия, рецесия - би било непосилно скъпо да се вземат повече заеми, за да се увеличат рязко разходите в подкрепа на населението и за стимулиране на бизнеса.
Защо е трудно да се намалят държавните разходи?
Намаляването на разходите с 2 трилиона долара, без да се намалят защитените бюджетни пера (здравеопазване и социално осигуряване за възрастните хора), няма да се получи. Освен това застаряващото население изисква не съкращения, а увеличаване на социалните разходи.
Всички останали разходи са под 1.7 трилиона долара, като половината от тях са за отбрана, а останалите - за транспорт, образование, жилищно строителство, наука и околна среда. Съкращаването им също е проблематично.
Част от икономиите могат да дойдат от обещаното от Тръмп премахване на субсидиите за електромобили, въведени като част от водещата "зелена" реформа на Байдън. Дори това обаче няма да е лесно. Окръзите, в които се намират 19 от 25-те големи завода за електромобили и батерии, са представени в Конгреса от републиканци, а останалите са в щати, които гласуваха за Тръмп на президентските избори, изчислява "Блумбърг".
Така че вместо 2 трилиона долара спестявания напоследък все по-често се обсъжда по-скромната цифра до 500 млрд. долара годишно. Което все още е много.
"Това е 1.7 процента от БВП. Като се има предвид увеличаването на митата и депортирането на мигранти, бюджетни съкращения от такъв мащаб ще доведат до икономически спад", предупреждава Мортимър-Лий от BNP Paribas.
В случай на рязко затягане на фискалната политика и рецесия Фед ще трябва да разхлаби паричната политика. Сега е обратното: държавните пари текат, докато частното кредитиране е ограничено от високите лихвени проценти на Фед. Ако фискалните стимули престанат да действат и Фед започне да стимулира икономиката с ниски лихвени проценти, това ще доведе до спад на долара, пише Мортимър-Лий.
Точно това иска Тръмп. Но едва ли с цената на рецесия.
Отслабване на долара
Тръмп и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс многократно са се застъпвали за отслабване на долара. Те смятат, че силният долар вреди на Америка, тъй като прави вноса от Китай и други страни евтин и достъпен, а не унищожава индустриалната база на САЩ.
Екипът на Тръмп дори е обсъждал възможността да принуди търговските партньори на САЩ по взаимно съгласие да преоценят собствените си валути по подобие на споразумението "Плаза" от времето на Роналд Рейгън.
Защо за Тръмп би било трудно да девалвира долара?
Всички останали реформи на Тръмп ще доведат до точно обратния резултат, смятат икономистите от Института за международни финанси.
"Намаляването на данъците, търговските тарифи, разходите за инфраструктура и по-строгите правила за имиграцията - всички те сочат към по-високи лихвени проценти, което би засилило тенденцията за засилване на долара", пишат те.
Оптимизмът за американската икономика ще има същия ефект - чужденците са склонни да купуват акции на големи американски корпорации като Tesla, Apple и Amazon, за което първо трябва да закупят долари.
Убеждаването на други държави да подпишат новата "Плаза" - валутна сделка, която вече е наречена "споразумението Мар-а-Лаго" по името на резиденцията на Тръмп, няма да се получи, времената са различни, казва един от водещите експерти по въпроса Марк Собел от OMFIF.
"Екипът на Тръмп иска по-слаб долар. Но изглежда не разбира как да го постигне. Тарифите и меката фискална политика са рецепта за укрепване, а не за отслабване на долара", пише той в статия за вестник „Файненшъл таймс“.
"А призивите за "споразумение от Мар-а-Лаго" са химера", смята той, защото когато през 1985 г. е подписана Плаза, светът е бил различен. Тогава централните банки можеха да бъдат принудени да се намесват, бюджетният дефицит на САЩ можеше да бъде намален, а Япония и други търговски партньори можеха да стимулират вътрешното търсене, за да увеличат вноса и да коригират изкривяванията в търговията и капиталовите потоци, които водеха до засилване на долара.
Сега централните банки са независими и основната им задача е да контролират инфлацията, а никоя държава не разполага с много допълнителни средства за фискални стимули.
Освен това по онова време всички основни търговски партньори бяха съюзници на САЩ. Сега ще трябва да преговаряме не само с Япония, страните от еврозоната и Великобритания, но и с основния съперник на САЩ - Китай.
Ръст на производството на нефт и газ
"Сондирай, бейби, сондирай" - закачливият лозунг на кампанията на Тръмп обещава бурно развитие на петролната и газовата индустрия в САЩ, които вече са най-големият производител на петрол и газ в света.
Тръмп обещава да премахне ограниченията за изграждане на петролопроводи, сондиране в защитени територии и износ на втечнен природен газ. Целта е да се намалят цените по бензиностанциите и да се осигури евтина енергия за бизнеса и промишлеността с цел повишаване на доходите и конкурентоспособността.
"Това не работи по този начин" Защо?
Увеличаването на производството неизбежно води до увеличаване на предлагането и намаляване на цените. Повечето петролни и газови компании в САЩ вече работят на ръба на рентабилността и ако цените паднат, те ще консервират кладенците, вместо да пробиват нови, както иска Тръмп. Точно това се случи в Ковида, когато търсенето се срина.
"Не вярваме, че добивът на петрол на сушата ще се промени по някакъв начин, след като Тръмп встъпи в длъжност през януари", цитира Ройтерс петролния анализатор от Rapidan Energy Group Хънтър Корнфейнд. "Не може да има едновременно ниски цени на петрола, за каквито Тръмп говореше по време на предизборната кампания, и силен ръст на производството. Това не работи по този начин", допълва той.
Решенията за инвестиране в ръст на производството на нефт и газ се вземат от частни компании с оглед на възвръщаемостта за акционерите, а не от администрацията и служителите на Белия дом. Същото важи и за износа на втечнен природен газ, но ефектът е обратен.
Износът на газ е изгоден, тъй като цените в Европа и Азия са пет пъти по-високи от тези в САЩ. Премахването на ограниченията за износ, наложени по времето на Байдън, ще увеличи продажбите и печалбите, но ще намали вътрешното предлагане, което ще доведе до по-високи цени. Тръмп обеща точно обратното.
Защо ръцете на Тръмп са вързани
Някои от обявените от Тръмп реформи имат потенциала да повишат благосъстоянието в САЩ и да ограничат ръста на цените, смята икономистът Нуриел Рубини. Други заплашват с дестабилизация и криза, предупреди той.
"Подкрепата за бизнеса, намаляването на данъците, повишаването на ефективността на правителството, дерегулацията, увеличаването на добива на нефт и газ - всички тези неща потенциално водят до икономически растеж и забавяне на инфлацията", каза Рубини в подкаст на "Блумбърг".
"Но има и друга група неща. Първо, митата и икономическата война с Китай. Второ, драконовите мерки срещу миграцията. Трето, намаляване на данъците и необуздано нарастване на бюджетния дефицит. Четвърто, хаотичното обезценяване на долара. Пето, опит за намеса в независимостта на Фед", изброява Рубини мерките, които заплашват Америка със стагфлация - бавен растеж в условията на висока инфлация.
Рубини е известен с мрачните си прогнози, много от които за съжаление се сбъдват. Но този път той е оптимист за бъдещето. Според него Тръмп няма да може да провежда напълно разрушителна политика и ще трябва да коригира курса, ако направи грешен завой. По няколко причини.
Първо, част от икономическия му екип има умерени възгледи. На първо място, става дума за бъдещия министър на финансите. Скот Бесент е професионалист, "който знае, че политиките, които водят до стагфлация, вредят на икономиката и на пазарите", казва Рубини. Между другото Бесент е и против слабия долар и търговските войни, което обещава проверки и баланси дори в монолитния и послушен екип на Тръмп.
Второ, самите пазари следят отблизо действията на Тръмп и веднага ще реагират на всяка неудобна стъпка с разпродажба на американските активи. Ако пазарът види признаци за ускоряване на инфлацията в първите стъпки на Тръмп в икономическата политика, цените на облигациите ще спаднат, а лихвените проценти ще се повишат.
"И тогава повишаването на доходността на облигациите може да доведе до корекция на пазара на акции. А ако има нещо, от което Тръмп се интересува, то това е фондовият пазар", каза Рубини.
Дъглас Редикър от института "Брукингс" е на същото мнение.
"Тръмп ще бъде разубеден от резки стъпки в тарифната и търговската политика както от американския бизнес, така и от съюзниците и търговските партньори. Но основните възпиращи фактори ще бъдат реакцията на икономиката и фондовия пазар", пише той.
Първият тревожен звън прозвуча още преди Тръмп да встъпи в длъжност.
Централната банка на САЩ се вслуша в мнението на икономисти, които смятат плановете на Тръмп за инфлационни, и на заседанието си през декември леко затегна тона. Фед сигнализира, че мащабът на намалението на лихвените проценти по кредитите през следващата година може да не е толкова бърз, колкото се очакваше преди победата на Тръмп.
Реакцията на пазара не закъсня. Разпродажбата на акции беше толкова голяма, че основният индекс загуби около 3% между Коледа и Нова година - нещо, което не се е случвало от средата на миналия век.
След две години на рекорден ръст на американския фондов пазар нервите на инвеститорите са опънати. На тях им е омръзнало да чакат корекция, а всеки намек, че програмата на Тръмп не дава обещаните плодове, рискува да предизвика разпродажби и да обезкуражи радикалните реформи от Белия дом.
"Рязък спад на пазарите или рязък скок на инфлацията може да се окаже най-ефективната спирачка за реформите на Тръмп и да го принуди да преосмисли политиката си", отбелязва Редикър от института "Брукингс".
Източник: Mediapool
свързани новини
Защо му е Гренландия на Тръмп: Репортаж от мястото (ФОТОГАЛЕРИЯ)
Желанието на Тръмп за Гренландия е дълбоко вкоренена амбиция, а не мимолетно въображение: Reuters
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !