НАЙ-НОВИ
Всички артефакти от изложбата ни в...
Всички артефакти от изложбата ни в САЩ вече са в родните...
БФ Борба освободи националните треньори
Управителният съвет на Българската федерация по борба...
Ще могат да ни спират плащания с дигиталното евро, няма да крадат спестявания: Радан Кънев
14.04.2025 14:46 | Видян 390 пъти

Евродепутатът Радан Кънев потвърди, че европейски орган в своя технически доклад е приел, че може да бъдат блокирани плащания при бъдещото дигитално евро. Мнозина се опасяват, че когато след години ни оставят без кеш, само с дигитална валута, няма да ни се позволява да купуваме определени неща, ако се сметнат за вредни, опасни и т.н., независимо от нашата воля.
Това не е като да ни крадат спестяванията, но също поставя проблеми, особено при напредване на изкуствения интелект, заемане от него на човешки работни места и отпускане на т.нар. базов доход на гражданите. Ще им се осигурява, но ще бъде контролирано какво могат да купят с него. Което също е като сюжет от 1984. Ето целия коментар, публикуван от Радан Кънев: "Откъде тръгва заблудата за "спестявания със срок на годност"?
Миналата седмица гостувах по темата на Мартин Карбовски и той ми показа (за съжаление бяхме онлайн, нямаше как да се запозная веднага) документ, в който според "Възраждане" се съдържат данни, че европейските институции "обсъждат" отнемане на спестяванията на хората.
Документът е Technical Dispatch (аз бих го превел като технически доклад, или техническо съобщение) от EDPS (European data protection supervisor, органът на ЕС, който отговаря за спазване на стриктното европейско законодателство за опазване на личните данни и личното пространство).
В този документ, EDPS, както повелява функцията му, обсъжда техническите характеристики на проекта за "цифрово Евро" или европейска CBDC (Central bank digital currency). Сред тези рискове и характеристики, на страница 6 се отбелязва и възможността подобни цифрови валути да бъдат програмирани по различен начин, в т.ч. да се ограничават разплащания за определени цели, да се въвеждат лихвени проценти и да се задава expiry date - срок на годност на валутата в дигиталния портфейл.
Това, разбира се, не означава нито парите да "изчезнат", нито да бъдат насочени за разходи, които собственикът не одобрява, а да бъдат върнати от дигиталния портфейл обратно в банковата му сметка. Но далеч по-важно е, че това е предупреждение за рискове, които да бъдат законодателно избегнати, а не препоръка.
Всъщност, цитираният Tech Dispatch е доказателство, че в ЕС институциите се стремят да анализират и предотвратят всички рискове за правата ни, свързани с живота в трудно разбираемото дигитално пространство. Нерядко приемаме тези норми в наша защита за досадни свръхрегулации. Но истината е, че гражданинът на ЕС е многократно по-защитен от този на САЩ или Китай.
Отделно - Регламентът за цифровото Евро е на много ранен законодателен стадий. Той е подготвен от ЕК още през 2023г., но оттогава е в постоянен режим на анализ на риска и консултации, като активната законодателна работа в ЕП и Съвета на ЕС (правителствата) изобщо не е започнала.
В коментари пускам текста на въпросния Tech Dispatch, както и пълния запис на разговора с г-н Карбовски. Мисля, че стана напечен, но смислен и интересен разговор, с ясен сблъсък на различни, често противоположни гледни точки за Европейския съюз и членството на България в него. Противно на много съмишленици, мисля, че такива разговори не са никак излишни. Резултатите от затварянето във все по-радикализирани "балони" от съмишленици са видими в САЩ, а все повече - и в европейски държави".
Пламен Веселинов


свързани новини
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !