НАЙ-НОВИ
Не позволявай на лошото в другите, да...
Не позволявай на лошото в другите, да убие хубавото в теб!
Чудесно напомняне: Никога не е късно...
Чудесно напомняне: На 23-годишна възраст Тина Фей...
Кой иска отделяне на „младежта” от „спорта” в ресорното министерство?
16.04.2025 11:52 | Видян 375 пъти

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в кръгла маса на тема „Перспективи и предизвикателства пред младите хора в България“, организирана от Комисията по въпросите на младежта и спорта към Народното събрание. Събитието се проведе в конферентната зала на Националната спортна академия „Васил Левски“.
Официалното откриване на форума направиха председателят на парламентарната комисия Габриел Вълков и ректорът на НСА проф. Красимир Петков. В рамките на дискусията заместник-министър Младенов представи Доклада на Министерството на младежта и спорта, в който се очертават основните приоритети и предизвикателства в сектор „младеж“.
На дискусията беше представена и позицията на Националния младежки форум, в която от една страна се изразява съжаление за малкия брой експерти в ресорното министерство, а от друга се предлага закриването на отговорната дирекция. В същото време, се предлага формирането на нова институция – явно 19 министерства са ни малко, понеже сега всички казвали на министерството „спортното”. И която не е ясно кога ще заработи и кой ще действа в нея. Всичко това, парадоксално, на фона на жалба за бавно придвижване на проекти в ММС, при положение, че закриването на нещо и откриването на чисто ново с всички произтичащи от това забавяния ще струва поне една, а в реалността – две нулеви години. Само напомняме, че подобни експерименти вече са правени и те са неуспешни, но младите хора явно не са си написали домашното, мислейки, че всичко започва от днес.
Никой, освен 19 минути, не постави пред присъстващите в залата в пълния си състав депутати от Комисията по младежта и спорта в Народното събрание, проблема, че парите за младежки дейности бяха орязани 3 ПЪТИ. Лъвският пай от финансирането отиде в Здравното министерство, където няма нито департамент, нито хора, още по-малко експерти, както и поне някаква идея как ще се харчат средствата – около 5 милиона лева от отчисленията от хазарт, които по закон се поделят между ММС и Министерството на културата.
Още един пример, който показва, че административните експерименти водят до негативни последствия.
На този фон, нечувано високият брой депутати под 30-35 години в този точно парламент, включително от БСП, подмладила радикално групата си, но също в ГЕРБ и другите възлови системни партии, е естествено лоби за връщане на 5-те милиона лева от МЗ в ММС, където има достатъчно проекти и експертиза да бъдат оползотворени. Ако проекти не бъдат подадени до дни, няма как те да бъдат оценени, класирани и осъществени в рамките на годината.
Връщането на парите там, където те принадлежат, трудно ще стане тази, но е важно да бъде гарантирано за следващата година.
Защо трябва да се говори за това сега ли? Работата по бюджета за 2026 г. вече тече с идеята той да се вмести, както е по закон, в тази календарна година. А не – като през последните години на безтегловност – да се изтегли в началото на следващата. И да запуши работата на институциите, които после да бъдат критикувани, че бавели проекти, без да се обясняват истинските причини за това.
Странно е, че онези, които би трябвало да защитават интересите на младите хора като НМФ, се занимават с институционално инженерство, което не е решило нито един реален проблем, вместо да работят за решаването на истинските проблеми.
В рамките на събитието бяха представени и ключови анализи на младежките политики в страната. Политологът доц. д-р Борис Попиванов от Институт Иван Хаджийски представи актуалното изследване на младежта в България, изготвено от Фондация Фридрих Еберт.
Екип на 19 минути


свързани новини
Стефка Костадинова поздрави българските борци за успехите на европейското в Братислава
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !