НАЙ-НОВИ
Пъф Деди разкри кой известен актьор е...
Това е моментът, в който Шон „Диди“ Комбс (Пъф Деди)...
Ас.Василев скрил задължения, продал...
Асен Василев е крил съзнателно задълженията към...
Почвата на Марс годна за живот
03.07.2008 12:15 | Видян 36623 пъти
Резултатите от анализа, направен в лабораторията на американския апарат "Феникс", показват нещо изумително - първата проба от марсианската почва съдържа елементите, необходими за възникване и поддържане на живот.
За това съобщиха американските учени, управляващи мисията на робота "Феникс", който извършва изследвания край северния полюс на Червената планета, предадоха световните информационни агенции.
Самюъл Кунейвс от Университета "Тафтс", изследователят-химик, ръководещ лабораторията TEGA (Thermal and Evolved Gas Analуzer) на "Феникс", съобщи в пресконференция по телефона, че марсианската почва се е оказала по-малко кисела (с pH 8-9), отколкото се предполагаше.
Тя е доста по-алкална, отколкото учените смятаха, и съдържа необходимите хранителни вещества за възникване и поддържане на живот както в миналото, така и в настоящето и бъдещето. Все пак засега не може да се каже дали на планетата е съществувала форма на живот.
Кунейвс каза, че в почвата на Марс има неорганични елементи като магнезий, калий, натрий и хлор. "Марсианската почва е като пръстта в задния ви двор, в която можете да отглеждате аспержи", добави Кунейвс.
Предварителните резултати от анализа потвърждават, че в определен етап от историята на Червената планета на нея е имало течна вода. Освен това изследваната почва е сходна с тази в пустините на Земята.
Важното е, че в нея няма токсични елементи и тя не прави живота невъзможен, казват смаяните учени. Според Уилям Бойнтън от Аризонския университет в Тусон, цитиран от Ройтерс, почвата на Марс със сигурност е взаимодействала с вода в миналото.
Преди седмица "Феникс" предаде на Земята убедителни доказателства, че на Марс има лед. Наличието на вода, включително под формата на лед, би бил един от ключовите фактори за съществуването на живот на Марс, макар и на нивото на най-простите микроорганизми.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !