НАЙ-НОВИ
Братята Пол влизат в кеча след...
Джейк Пол се закани, че ще промени кариерата си след...
Всичко е перфекциозно: Брадъра Георги...
"Не ми хареса Камелия, защото се прави на Азис и това...
Бил Гейтс опита вода, добита от човешки екскременти
07.01.2015 13:36 | Видян 2161 пъти
Благотворителната фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ финансира множество инициативи, които може да променят живота на стотици милиони жители на нашата планета. Изнамирането на ефективна тоалетна за най-бедните места по света е една от тях.
Тоалетните, които се използват в по-развитите страни, не са подходящо решение, тъй като за тях е нужна много добре развита и скъпа инфраструктура – канализация и пречиствателни станции – която липсва в най-бедните страни.
„Огромен брой хора, поне 2 млрд. души, използват тоалетни, които не са свързани с канализация. Други просто си вършат работата на открито. Това замърсява питейната вода и има ужасни последствия“, пише Гейтс в блога си.
Богаташът филантроп разказва за канадския проект „Омнипроцесор“ (Omniprocesssor), който той е подкрепил финансово. „Омнипроцесор“ е автономна инсталация, която използва човешки екскременти и след преработката им при много висока температура, достигаща 1000 градуса, получава електричество, питейна вода и малко количество твърд остатък под формата на пепел. Интересното е, че инсталацията произвежда не просто достатъчно енергия, че да задвижва себе си, но и остава. Тя би могла се справи с отпадъците на 100 хил. души, като при това произвежда по 86 хил. л питейна вода и 250 кВт ток дневно.
Проектът засега е пилотен и първата станция „Омнипроцесор“ ще бъде монтирана в Сенегал през феруари. „Водата е като бутилираната... След като проучих инженерните решения зад този проект, с удоволствие бих я пил всеки ден. Съвсем безопасно е“, уверява Бил Гейтс.
свързани новини
Милиардерите, които спечелиха и изгубиха най-много през 2014 г.
Бил Гейтс купи ранчо за 18 млн. долара
Най-богатият човек в света живее в къща за 31,5 хиляди долара!
Предава ли децата си Бил Гейтс, като не им оставя своите 76 млрд.?
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !