“Догодина ще казваме – 2008 г. беше по-добра” бе прогнозата на 19’ за изтичащата 2009 година, публикувана на миналия 23 декември! За съжаление се оказахме съвършено прави. 63% от хората определят 2009 г. като лоша година. Според 96% от активните българи по изследване на Стопанската камара пък положението се е влошило.
Добрата новина в този случай е, че процентите са почти 100, а това явно трябва да значи, че по-лошо от това трудно може да стане. Значи 2010 г. може да бъде и по-добра от 2009.
На пръв поглед обаче нещата не изглеждат така. 7,5 млрд. лева са несъбраните приходи на държавата, въпреки всички клетви и заклинания на НАП и митниците, че само да се свържат в единна система и всичко ще бъде ОК. Контрабандата също расте – само при цигарите с 300 милиона. Поради забраната за разплащане на държавата в условия на спряно банково кредитиране и рекордни лихви целият бизнес е на ръба на фалита, а междуфирмената задлъжнялост бие всички досегашни постижения и скача до 200 милиарда лева, колкото страната изработва за повече от три години. Потреблението е почти замряло и даже коледните празници не успяха да раздвижат търговията. Туризмът, както и индустрията, се върна 5 години назад.
Заклинанията, че кризата свършва с изборите, естествено претърпяха пълно фиаско не и без помощта на финансовия министър. Сега обаче той има амбицията да направи 2010 една по-добра година. Макар и плах като финансова стойност, облигационният заем, който Дянков планира, вероятно ще завърти пари в икономиката. Изкраването на борсата на големи и апетитни държавни дружества, трябва да я съживи и да докара още пари. Вероятно държавата ще узрее и затова ще стартира отново поръчките си към бизнеса. А неадекватната в момента администрация ще се научи да работи с еврофондове, които и през втората половина на 2009 г. при новата власт се оказаха мираж и са още по-малко, отколкото бяха при Станишев. Евентуално влизане в “чакалнята на еврото” ЕРМ трябва да се окаже отпушване на голямата тапа – България ще може да харчи от фискалния си резерв от 8 млрд. лева, вместо да гладува и да се фука с много пари в тази касичка. Заедно с БНБ Дянков може да натисне банките да свалят лихвите по депозитите, а оттам и на кредитите и да потръгне отново потреблението, за да се задвижат търговията и услугите, а от тях производството.
Песимистичният сценарий Бюджетът или кабинетът, който разиграхме преди месец, със сигурност ще доведе до тежко положение цялата нация. Финансовият план на държавата за 2010 г., ако се изпълни в сегашния си твърде суров вид, заплашва да я превърне в държава от третия свят със закриване на болниците на 1/3 от територията, затваряне на училища, 700 000 безработни и поне още толкова хора, които няма да получават ритмично или изобщо заплати. Дефицитът на социалното осигуряване може да доведе до невъзможност за изплащане на пенсии.
В комбинация с лишени от смисъл промени в наказателните закони от типа “Всеки е виновен”, съчетани с преследване на бизнеса, повсеместно подслушване, заменяне на лични адвокати със служебни и използване на “анонимни свидетели”, романът 1984 ни е в кърпа вързан.
Безрадостната картина със сигурност ще предизвика политическа криза, защото основният крепител на кабинета – Атака, все пак е партия на бедните и онеправданите. А гладните им бунтове, които вече стартираха тук-таме, ще се превърнат в ежедневие. Тогава крачката до предсрочните избори ще бъде направена светкавично.
По-добра или най-лошата година – изборът е на Бойко Борисов и на всеки от нас.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Законът за съдебната власт, който ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Денят ще Ви насочи към по-дълбоки размисли и желание да