Три компании са заявили предварителен интерес да участват в изграждането на втората ядрена централа у нас край Белене - Китайската ядрена корпорация, корейската Хидроамтомна корпорация и френската "Арева". Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова от парламентарната трибуна. Министърът дава отчет пред Народното събрание, за да представи процедурата за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене".
По думите на Петкова процедурата ще стартира в началото на следващата година. Очаква се при потвърден реален интерес, новият инвеститор да бъде избран до края на 2019 г. България е поставила няколко условия - цената на "Белене" да бъде до 10 млрд. евро, срокът на изпълнение - до 10 години, България да не участва с нови парични вложения, но да има блокираща квота. Освен това оператор да бъдещата мощност ще бъде АЕЦ "Козлодуй", а оборудването ще е вече купеното от Русия.
По данни на миинстерството на енергетиката е необходимо да бъде построена АЕЦ "Белене", защото след 2030 г. не само в България, но и в целия регион ще има недостиг на електроенергия, съобщи министър Теменужка Петкова.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Малдиви, а ако повече ви харесват – ...
бТВ Синема 03 юли 21:00ч.
Режисьор: Карл Ринш
В ролите: Актьорски състав Киану Рийвс Кай Хироюки Санада Оиши Йошио Таданобу Асано Kozukenosuke Kira Ринко Кикучи Witch
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!