Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се стреми да насочи публични и частни инвестиции в размер на 200 млрд. евро към зараждащата се индустрия на изкуствения интелект (ИИ) в Европа. На срещата на върха за ИИ в Париж тя посочи, че ЕС ще допринесе с 50 млрд. евро, а останалите средства ще бъдат предоставени от „доставчици, инвеститори и индустрия“.
„Искаме да ускорим иновациите“, отбеляза Фон дер Лайен. Според нея „световното лидерство все още е в процес на извоюване“.
Инвестициите на ЕС ще включват 20 млрд. евро за финансиране на четири гигантски фабрики за ИИ, „за да се даде възможност за отворено съвместно разработване на най-сложните модели“, се казва в изявление на Комисията.
Председателят също така обяви, че ЕС ще предостави публичните си суперкомпютри „в услуга на най-добрите стартиращи компании и учени“.
„Искаме ИИ да бъде сила за добро. ИИ се нуждае от конкуренция, но и от сътрудничество. Необходимо е да спечели доверието на хората и да бъде безопасен“, изтъкна Фон дер Лайен.
Тя излезе на сцената в Париж веднага след вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който предупрежди, че „прекомерната регулация“ може да убие развиващия се сектор на ИИ.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Сабале – за младите превеждаме ретро ...
бТВ Синема 03 юли 21:00ч.
Режисьор: Карл Ринш
В ролите: Актьорски състав Киану Рийвс Кай Хироюки Санада Оиши Йошио Таданобу Асано Kozukenosuke Kira Ринко Кикучи Witch