Конфликтът не е задължително нещо лошо. Даже напротив, психолозите твърдят, че има поне три начина, по който умението да ги водим правилно, може да ни донесе положителни резултати. Днешният ни лайфхак е посветен именно на тази тема – супер полезна за всички видове отношения, в които можем да попаднем.
И не, не е вярно, че хората не могат да се променят. Конфликтите са тригер за нашата промяна и развитие, категорични са експертите. Ето как става:
1. Конфликтът може да ни помогне за психологиеско разреждане, когато сме претоварени и прегрели. Понякога сами вървим натам, за да можем след връхната точка, до която достигаме в свада, да се отпуснем. Това е естествено.
2. Конфликтът разнообразява монотонността и скуката в отношенията. Понякога нежеланието след него да общуваме с наш личен или делови партньор, дори с член на семейството или близък приятел, всъщност е за добро. Почивката в една връзка може да й помогне и да я заздрави. Откъдето е важно да осъзнаваме трета точка, а именно...
3. Провокирането на емоция – конкретно на конфликт, за да бъде изговорен и изхвърлен негативът и да ъде преоткрито онова, което свързва „каращите се”. Схемата е проста – докато има емоции / чувства, има шанс за връзката. Не е случайна българската поговорка: „Които се карат, се обичат”.
Известен в психологията е казусът в японски завод, където било инсталирано чучело. Служителите можели да изригват с гнева си срещу него, представяйки си майстора или директора, за да канализират негатината енергия, да я пречистят и да се върнат спокойни на работа, като дори станат по-продуктивни. Резултатите се оказват доста добри.
Трябва да се научим да приемаме конфликтите не като нещо задължително лошо, а като нещо НОРМАЛНО, понеже при дълготрайно общуване – независимо дали в личен или в делови план, падат психологическите маски, които всеки от нас носи, особено във времената на преструвките в социалните мрежи.
Трябва да се научим да приемаме нормално също, че дистанцията със скъп за нас човек и кофликтът с такъв човек НЕ Е ЛИПСА НА ЛЮБОВ. А е от ПОЛЗА ЗА ОТНОШЕНИЯТА.
Просто върху тях, както върху всяко друго нещо ТРЯБВА ДА ПОРАБОТИМ, ЗА ДА ИМА КОНТРОЛ И ДА СЕ КОРИГИРАТ ПРЕДИ ДА Е ВЪЗНИКНАЛА СИСТЕМНА ГРЕШКА.
Разбирането на конфликта като повод за раздяла и смяна на партньора може да не доведе до промяна, а да следва поредно повторение на старата история с неразбирателството. Като най-често вината е в самите нас.
ПРИЧИНА Е И НЕВЪЗМОЖНОСТТА ИЛИ НЕНАУЧЕНИЯ УРОК ДА СЕ ДОГОВАРЯМЕ. И ДА РАЗГОВАРЯМЕ – Т.Е. НЕ САМО ДА МОЖЕМ ДА ГОВОРИМ С ДРУГИЯ БЕЗ ДА ГО НАПАДАМЕ, А С ЦЕЛ ДА ПОСТАВИМ НАШАТА ГЛЕДНА ТОЧКА И ИЗИСКВАНИЯ, НО И ДА ИЗСЛУШВАМЕ РАЗ-ЛИЧНАТА ГЛЕДНА ТОЧКА, КОЯТО ТОЙ ИМА И С КОЯТО – АКО МОЖЕМ, ДА СЕ СЪОБРАЗИМ.
Световните изследвания сочат, че може би парадоксално причините за раздяла в двойките са същите, които ги и събират. При са 30% деца – наличие или липса, при 18% - финансови теми. Това са двете водещи основания. И при двете взаимопомощта между партньорите е най-важния фактор за поддържане на отношенията.
АДАПТИВНИЯТ ПОДХОД има съществен принос, особено при БИАРХАТ – КОГАТО ПАРТНЬОРИТЕ СА В ОТНОСИТЕЛНО РАВНОВЕСНО СОЦИАЛНО И ФИНАНСОВО ПОЛОЖЕНИЕ, КОЕТО СЕ ИЗРАЗЯВА И В МЪДЪР БАЛАНС ВЪВ ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ТЯХ, ЛИЧНА ИЛИ РАБОТНА.
Но има и още един фактор, който може да се определи по два начина:
ЕМОЦИОНАЛНА ПРИНАДЛЕЖНОСТ ИЛИ ЛОЯЛНОСТ към другия човек. Която обаче трябва да бъде ТОЧНО ДОЗИРАНА, за да не се получи обратният ефект, който цитирахме миналата седмица. Тогава разгледахме как прекалената лоялност към майката понякога води до емоционален шантаж, изработване на комплекси, оттам – на зависимости, а пътят до психологическите проблеми и заболяванията, изолацията и т.н. е кратък. Такива хора не могат да решат проблемите с вътрешното си дете, а инфантилността им създава непрекъсната нужда от компенсация – комплексите и задоволяването им, което вреди и на психическото, но и на физическото здраве и ги нулира личностно.
Накрая, когато конфликтът е логично следствие на морално или физическо насилие, той също е полезен – вече не за връзката, а за раздялата. Защото тогава раздялата е щастие!
Следва: Как предварително да прогнозираме в лотарията с избор на човек кой пасва и по какво това се познава – съветите на психолозите
Михаил Първанов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Нос Бор, Соснов нос, разположен в ...
бТВ Синема 20 юли 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Ман
В ролите: Адам Драйвър Ензо Ферари Пенелопе Крус Лора Ферари Шейлийн Удли Лина Ларди Габриел Леони Алфонсо дьо Портахо
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.