12.07.2025 05:00

90 г. + 200 албума, дарена €30К евродепутатска пенсия: Нана Мускури, първата звезда, с която правихме интервю

Видян 9313 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Нана Мускури беше първата световна звезда, с която правихме интервю, при това в качеството й на евродепутат на средата на мандата 1994-99 г., първи и последен за нея, тъй като подаде оставка покрай бомбардировките над Белградските болници и телевизии. Убедих колегите от вътрешна и международна информация да ми оставят делегацията, понеже става въпрос за певица и аз ще успея да направя интересен разговор с нея, извън рамките и политическите клишета. Не знаех как точно ще го направя, но вярата ми помогна да го сторя, макар и силно притеснен и едва дишащ със затаен дъх от вълнение.



Докато неотдавна в интернет пуснаха некролог за нея през март, 37 милиона души изтеглиха платено парчето й Добро утро, слънчице, а други 15 млн. гледаха видеоверсията в ютюб заради включването му в сериала Касандра по Нетфликс, на 90 г. Нана Мускури издаде едновременно в Германия, Испания, Франция и Великобритания албуми след рождения си ден. Който ще празнува цяла година до 13 октомври, когато става на 91. Албумите й, които отдавна са над 200, според някои вече стават – заедно с издадените по-малки плочи и дискове с 1-2-4 песни – над 450. Но да се върнем на сюжета с интервюто...


Представете си София от Виденовата зима и разбития парламент през 1997 г. – опърпан град с опърпани хора насред хиперинфлация. И една загрижена комшийка – гъркинята Мускури, видимо усещаща близко до сърцето си всичко това. Личеше по нейния благ и кротък топъл поглед, изпълнен с разбиране.


И която се зарадва искрено, когато на фона на сивата маса от депутати зърна в нагъчканата малка зала на горния етаж в стария парламент мен - едно 20-ина годишно момче с тефтер в ръка и поглед, жаден да попие онова, което ще каже гранд дама с 250 златни плочи, живи концерти в 65 държави, издаваща музика на 13 езика, откритие на майстора на Майкъл Джаксън – Куинси Джоунс, наследила самата Одри Хепбърн като посланик на ООН.


Уви, не пазя броя на тогавашния ми вестник Стандарт, но помня, че много исках да направя това интервю, въпреки политическия и твърде безинтересен контекст, при който група евродепутати са пристигнали да посетят държава, която мечтае да влезе в ЕС, а няма нищо общо с него. Но някак не им е удобно да ни кажат истината, с което да ни вкарат във филма: „И всяка надежда тука оставете”. Сега, когато сме в Евросъюза и се оплакваме от него, този спомен изглежда като мираж, но го нося в сърцето си, като да беше вчера...


Това, което помня беше разочарованието, което сподели Мускури от политиката, заради невъзможността културата и истински важните човешки теми да попаднат в дневния ред дори на европейско ниво. И собствената си лична опозиция срещу всичко това.


Представете си какъв удар за човек на 21, който вярва, че ЕС е единствено спасение и там всичко е уредено, безпроблемно и интелигентно... И неуверен начинаещ, който прави първото си интервю със световна звезда, до каквато и премиерно се докосва.


За да разберете що за човек е Мускури, която тогава беше на вид една поотпуснала се, а някога красива жена с тъжни очи и ясен глас, достатъчно е да бъде спомената дружбата й с нейния антипод Мелина Меркури, за която с охота говори.


Не става въпрос само за певическото съперничество - тип Лили Иванова и Йорданка Христова (на която Нана отлизо много напомня и заради естествената южнашка красота, и заради топлото излъчване, и заради полиглотството, и заради прекрасната черна коса). Но и за конкуренция за женската корона на Гърция.


Тя имаше и политическо измерение. Докато Мелина стана кмет на Атина и министър на културата от Левицата, Нана пък прие поканата на Десницата да представлява Еллада в Европарламента като представител на ЕНП. И за двете политическият им избор бе традиционен, семеен и осмислен.


Попитана как се отнася към обожествената у нас заради интервютата с нея на Иван Гарелов Мелина, Нана не крие, че уважава изпълнитеката на Момчетата от Пирея, но и я оценява като много добър министър на културата. Няма други такива прими, не можещи да поделят любовта на една нация, които обаче съвсем искрено и лично да са се обичали и да са се подкрепяли така.


И за двете всяко зло се оказва за добро и прокуждането от общата им родина заради военната диктатура в Гърция и подслоняването им във Франция се оказват билетът за късмета и за невероятна световна кариера. Въпреки неминуемите жестоки трудности на емигрантския живот, който са делили като съвсем млади.


Съдбата на Мускури, а правилно всъщност е да се казва МусХури, е много ласкава на старта. Учила цели 8 години оперно пеене в атинската Консерватория, критянката печели естраден конкурс. И по тази причина й дават да запише песен за по същество рекламен филм за Гърция. Възпява Атина – града на съперницата й Меркури. Филмът е направен от немци.


Неочаквано и сензационно нейната Бяла роза от Атина, както е немското заглавие ( на гръцки е Свирни 3 пъти), става тотален хит и продава над 1 милион копия от записа, което е невероятно число за онази скромна епоха – 1961 г., на старта на Бийтълс.


Този успех е забелязан от целия свят, а най-важното за Нана - от тогава начеващия продуцент Куинси Джоунс, който след нея, ще създаде и други световни звезди – стига върха си с Краля на попмузиката Майкъл Джаксън.


Емиграцията в Париж  дава на Нана възможности за невероятен успех. Както и шанса да представи Люксембург на Евровизия през 1963 г. с песен, която ще стане първият й френскоезичен хит.


Но, когато за нея легендарният Мишел Льогран създава великата песен от великия филм Шербургските чадъри, който ще направи легенда безспорната и досега кралица на френското кино Катрин Деньов, Нана вече е класика. Само на 30.


12 концерта в култовата парижка зала Олимпия, последвани от триумфи и в другия велик храм на попмузиката – Роял Албърт Хол в Лондон, дават безспорния звезден статус на Бялата роза от Атина. Рекордът й за престой в британската топкласация с 1 албум е 102 седмици. А от 1968 до 1976 г. е водеща на свое предаване по ВВС. Което я институционализира. Тогава певците – тв водещи са единици в цял свят, не както сега.


Апропо, през 1984 г., на 50, тя ще се изкачи до второ място в конкуренцията на най-силните в това време Майкъл Джаксън, Мадона и т.н. със Само любов/Only Love. Това е планетарният й хит от излъчвания и у нас, въпреки Желязната завеса, американски сериал Дъщерята на Мистрал.


Нана ще направи през 1967 г. друга от своите легендарни песни - Гълъбицата/Paloma, като в същия албум кубинската народна Гуантанамера ще се превърне с нейния глас в тотален хит по света и даже у нас, отвъд Берлинската стена.


Любима дуетна половинка на свои колеги – от Азнавур и Брел, от Хулио Иглесиас и Хари Белафонте до Демис Русос и Доли Партън, Мускури, която живее от години в Швейцария, никога не забравя връзката със своята земя.


През 2011 г., отбелязвайки с голям концерт под открито небе в Атина половинвековния юбилей на своята Бяла роза, тя дари цялата си евродепутатска пенсия от 2500 евро месечно, или 30 000 евро годишно, на своята Гърция, по онова време бедстваща в дългова криза.


Борис Ангелов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 20 юли 21:00ч.

Ферари 2023 г. ‧ Спортен/Екшън ‧ 2 ч 10 мин

Режисьор: Майкъл Ман
В ролите: Адам Драйвър Ензо Ферари Пенелопе Крус Лора Ферари Шейлийн Удли Лина Ларди Габриел Леони Алфонсо дьо Портахо

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

дева