Свързани новини

30.10.2014 17:24

Епопея на забравените: Кравай и Милина

Видян 7534 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Който е от София и е на около 40-45 години няма начин да не си спомня Кравай. Това беше едно от българските подобия на фаст фууд. Готина концепция: като се почне от народняшкото име, западняшкия за началото на 80-те, когато направиха заведението имидж на интериора и екстериора и се стигне до новия тип закусвалня, толкова различен от типичните дотогава баничарници.


Кравай се превърна в епицентъра на бунтовниците без кауза, сърдитите млади хора, алтернативните типове. В това число влизаха рокери, пънкари, уейвове. Историята продължи и в първите години на демокрацията, когато никой софийски млад човек от класа не пропускаше да се весне поне за малко на култовото сборище.


Апропо, по-старите представители на златната столична младеж също бяха доволни – Кравай се яви наследник на тяхното място, наричано Монте Карло,


което е събирало днешните 55-65-годишни пак около зоната на НДК, преди да го вдигнат „НДК-то”, както му викат софиянците в повече.


Заведенията от веригата Милина бяха другият соцопит за налагане на фастфууд концепцията в нашите условия. Те бяха доста по-добри от сегашните им бледи копия – Форнети и тем подобни.


Първо, заради по-вкусната храна и второ, заради факта, че все пак не бяха просто будки, а уютни малки закусвални. Няма как да не помните поне Милината на ъгъла на Графа и Канала, която съществуваше едва ли не до Милениума. Какво имаме сега вместо добрите стари адреси


доказано вредната храна на Макдоналдс и разните там подобия


Соцът не успя да направи по-добре само един тип попкулинария. Става въпрос за пиците, наричани кой знае защо – явно в изблик на ненужен езиков патриотизъм – Гарнирани пити. Имаше ги тук-там  - някои по-добри от други, сред качествените бяха например едни на сегашния бул. Мадрид, но бяха въздебели, с много малко и недотам красиво изгелждащи салами и кашкавали отгоре.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 03 юли 21:00ч.

47 ронини 2013 г. ‧ Екшън/Фентъзи ‧ 2 ч 8 мин

Режисьор: Карл Ринш
В ролите: Актьорски състав Киану Рийвс Кай Хироюки Санада Оиши Йошио Таданобу Асано Kozukenosuke Kira Ринко Кикучи Witch

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

към хороскоп хороскоп

стрелец

По-тихият ритъм на деня ще Ви помогне да подредите мислите

По-тихият ритъм на деня ще Ви помогне да подредите