Пъф Деди разкри кой известен актьор е...

Това е моментът, в който Шон „Диди“ Комбс (Пъф Деди)...

Ас.Василев скрил задължения, продал...

Асен Василев е крил съзнателно задълженията към...

Как ФБ разбира какво харесваме и кой би ни паснал за приятел: Какво да правим с времето в карантина

отпечатай новината

28.12.2020 11:58 | Видян 1017 пъти

Как ФБ разбира какво харесваме и кой би ни паснал за приятел: Какво да правим с времето в карантина

Миналата седмица светът влезе в нов 200-годишен цикъл, който най-вероятно ще бъде подчинен на изкуствения интелект. На пръв поглед няма общо с изостаналата ни родина, която ще инвестира в саниране, вместо в това големите европари за спасение от коронакризата и дори отказа, заедно с Франция, Германия и другите от ЕС да прави задълбочени изследвания и разработки по темата. И все пак със сигурно сте се питали, хеле по празниците, как става така, че абонатът на някой нов номер, на който сте звъннали, изведнъж ви се появява като предложение за приятелство във Фейсбук и откъде мрежата знае, че "вероятно се познавате", след като уж няма общо с бг телеком. Или пък сте се питали как ФБ е попълнил непополънените от вас в профила ви полета с предпочитания на спортове или телевизионни предавания и сериали. Днешният ни лайфхак ще ви информира по тези въпроси.
През 1903 г. британският корабен магнат Чарлз Бут публикува мащабно изследване на лондончани, за да разбере как да им продава по-добре екскурзии и стоки. Отнема му 15 години и се смята за едно от първите мащабни социологически проучвания, при това с безрадостни резултати, показващи алкохолизъм, бруталност, насилие, неграмотност или неадекватност на образованието, бедност. Нещата не изглеждат много променени в днешния свят, над век по-късно. И все пак промяна има - поне техническа.
Майкъл Косински от прочутия американски университет Станфорд, който изучава и преподава организационно поведение твърди, че днес светкавично индивидът и обществото могат да бъдат доста точно разгадани без да се полага колосален труд. Правят го всяка секунда, всяка минута, всеки час, всеки ден, години наред нашите умни устройства.
Изводите от изследването на доцента са меко казано шокиращи:
10 лайка в социалната мрежа трябват на смарт-машините да ни познават колкото колегите в работата
70 лайка и смарт-машините вече ни познават по-добре от нашите близки приятели
150 лека и смарт-машините са ни разгадали, сякаш са ни половинка.
Той сверява данните за 500 000 служители, минали през голяма фирма за лов на кадри, и точността на смарт-машините в опознаването на хората се оказва почти съвършена. 
И това качество ще се покачва. В момента, както знаем по автопреводача на ФБ, смарт-устройствата и свързаният изкуствен интелект, който не виждаме, все още не могат да разграничават например еднакво звучащите думи, но въпрос на няколко години е да могат да се справят и с различните смисли, за да бъдат елиминирани всички възможни неточности.
Общество,  в което се знае всичко за всички, няма лично пространство и няма тайни, за което затварянето за месеци заради вируса изключително много помогна.

автор: СЛАВА

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !