Конституционният съд реши да образува дело за Истанбулската конвенция, съобщиха от пресцентъра му. Заради напълно противоположните позиции за документа, включително и в управляващата коалиция, от ГЕРБ прецениха, че само КС може да даде най-обективната правна експертиза влиза ли той в противоречие с Конституцията. Искането с допитване на висшите магистрати беше подписано от 75 народни представители от ГЕРБ. То беше придружено от постъпилите в парламента положителни и отрицателни становища за документа. Междувременно от МС изтеглиха проекта за ратификацията на конвенцията.
След като получат становищата на държавни институции, представители на съдебната власт, университетски преподаватели и неправителствени организации, конституционните съдии ще преценят дали документът съответства на основния закон. Според запознати еднозначен отговор на въпроса е възможно да бъде даден преди началото на лятната съдебна ваканция.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Малдиви, а ако повече ви харесват – ...
бТВ Синема 03 юли 21:00ч.
Режисьор: Карл Ринш
В ролите: Актьорски състав Киану Рийвс Кай Хироюки Санада Оиши Йошио Таданобу Асано Kozukenosuke Kira Ринко Кикучи Witch