09.09.2025 09:00

Загадката Таджикистан, празнуващ 9 септември, откакто ние спряхме

Видян 7995 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Плакати за 9 септември в сърцето на Душанбе се опитват да съперничат на постерите с лика на президента Рахмонов. От 1991 г. това е националният празник на Таджикистан, след като предишната година спря да бъде нашият и минахме към 3 март. ВИЖ СНИМКИ ТУК!


На 9 септември преди 34 г. най-малко познатата съветска  република става независима държава, а само година по-късно е оглавена от Рахмонов, който след месец ще достигне 33 г. начело, колкото събра онзиденшният рожденик Тодор Живков у нас. Рахмонов обаче ще продължи да управлява, преживял атентат и 2 опита за преврат, а след него се очаква да поеме синът му Рустам, който в момента е кмет на удивително мащабната, обновена и съвременна столица Душанбе.


Шоуто започва от кацането. Ние прелетяхме с таджикистанската авиокомпания Сомон ер от Бишкек, столицата на съседен Киргизстан, като гледките към ТянШан със заснежените и при 37 градуса над 7-хиляди-метрови върхари са удивителни. В края шашкаща е и панорамата над Душанбе – пустинен пейзаж, сред който изведнъж се появяват зелените пространства край идеално планираните широки булеварди в центъра с импозантни сгради, а по-встрани – бедни къщички с металически покриви. „Город контрастов”, както се казваше в легендарната комедия Диамантената ръка, от която идва и лафът между пиещи: „Ти мене уважаваш ли ме”!


На самото летище веднага прави впечатление запазената ретро съветска сграда в стил сталински неоампир до по-модерната от края на съветската епоха. Към самолета се скача стълбичка с надпис Точикистон, както тук изписват името на страната си.


Аерогарата е малка, контролът не е така строг по съветски, както човек очаква, а оттам започва битката за такси на нормални цени. Човек е чел, че то трябва да му струва 2-3 евро до центъра, но никой не предлага цена под 10 долара. Даже нормалните фирмени таксита – до едно чисто нови китайски електромобили от неизвестни нам засега марки, които стоят паркирани най-далеч.


Вземам едно от тях и съвсем скоро от булеварда право от летището, правим ляв завой на второто голямо кръстовище и се озоваваме сред масивните 20-ина етажни здания, които са образували шпалир с мраморните тротоари пред тях покрай Айни. Това е един от двата главни проспекта/авенюта на Душанбе. На него е и моят хотел Hilton, индийска инвестиция, който е сред двата топбрандирани в града и се оказва временен дом, освен за мен, за националния отбор по футбол на субконтинента с целия му многоброен щаб, на китайски бизнесмени, американски туристи, турски авиатори и любимо място за местния елит със своя фитнес и спацентър.


Десетина минути пеша покрай върволица от търговски центрове, съвременни супермаркети и заведения, човек стига до кръстовището на двата възлови проспекта на Душанбе. Тъп ъгъл от Айни дава началото на легендарното още от съветско време авеню Рудаки.



По 3 платна от двете страни и линеен парк с грижливо поддържана растителност, удобни пейки, изчислени така, че винаги да бъдат в сянка, в средата, то е истински проспект, който много напомня примерно сходния в Самарканд, около който е тамошният руски квартал. С тази разлика, че тук всичко е отлично поддържано. В чест на празника се преасфалтира, тротоарите са идеални, необарокови здания от съветската епоха се редуват с големи съвременни здания в стил путински ампир в московски калибър и по габарити – има и жилищни, и търговски центрове, и офис сгради, и комбинация от трите типа.


Махалата – тук се използва точно тази наша, всъщност турска дума, е забележителна с красива опера с малък парк и фонтани пред нея и по-голям с много елегантни заведения отзад.



 Покрай нейния чудесно оформен градоустройствено район, Рудаки продължава, за да се влее в един от величествените площади, които изобилстват в този град.


Напред е статуята на Сомони – националният герой, зад която има огромно открито пространство, забележително с националната библиотека и бюстовете на множество местни бележити автори покрай пешеходната зона, направена с огромен размер, която завършва с обелиск.



От горната площадка в неговото крайбрежие се открива гледка не само към центъра назад, но и към разположения вляво и недостъпен Дворец на нацията, който служи за приеми на президента, както при соца у нас беше резиденция Бояна. И съвсем скоро ще посрещне Путин и другите лидери от региона на среща Русия-Централна Азия.



А също към втория най-голям национален флаг в света, също със специален свой парк.


Въпросните 2 забележителности се виждат ясно и в маща дори от полет над Душанбе.


Върнал се обратно при статуята на Сомони през успоредния парк, в който наред с приказни рози и всякаква друга красива флора, има и естествено растящи фикуси, излизам срещу импозантната сграда на Парламента. Тя е чисто нова, както пише на специален огромен постамент в страни – дар от Китай, чиито строители стоят зад околните супер мащабни здания.


Пред народното събрание на републиката има „танцуващи” с подскоци и „пеещи” фонтани, озвучавани от любими на местните хора песни, в които често се разпознават поне думите „Таджикистан” и „Душанбе”, а стилът и ритъмът е между родния ни фолклор и чалга с нотки на съветска естрада тук-таме.



Направил чупка покрай Парламента и оставил стария и действащ до 9 септември съветски в сталинистки стил в неговата сянка, проспектът Рудаки продължава с нов линеен парк, докато достига своята най-широка част.


Зеленината се мести в стройни редици отстрани, обточвайки широките и добре поддържани тротоари. В началната част има по-съвременни мащабни здания и така до някогашният ЦУМ с име Таджикистан, който е превърнат в нещо като техномол.



Тук-там обаче има и корнери за сувенири – прочутите халати и тюбитейки в стар и в съвременен стил, магазин СССР с антиквариат от Съюза – от радиошкафове и магнетофони, през мебел и характерните  абажури за хол, та до портрети на Сталин, Ленин, Брежнев на платно, плетени и всякакви.


Има и няколко „галерии”. Те смесват пейзажи в стил Шишкин с множество картини в стил хиперреализъм, които представят заедно и поотделно тримата най-важни членове на президентското семейство – лидера на нацията, любимия му син и неговата съпруга с вид на „строга, но справедлива” – още един лаф от Диамантената ръка.


От страната на магазина следва една по-романтична част на булеварда, чиято перла е Националният театър, също обграден от кокетна розова градина, обогатена и с щедри палми, и със задължителните за този град фонтани.



Свървате и попадате на малка уличка, която води към доста мащабната и много красива отвътре главна джамия, която е само сърцето на немалък комплекс. Най-интересната част от него е нещо, което носи табела „тоалетна”, но всъщност е място, където всеки може да влезе, да вземе тъмносини джапанки и не само да се облекчи, но да седне спокойно на специални каменни столчета, да се измие колкото и където има нужда на някоя от многобройните чешми с топла вода, освен студената, а после да вземе пешкир, да се избърше, да свали джапанките и да продължи – към джамията пречистен или по пътя си в 37-градусовата жега.



Отварям скоба, за да подчертая, че президентът на Таджикистан през цялото си управление защитава тезата, че съвременният ислям трябва да бъде умерен, неполотически, лишен от всякаква войнственост и връзки с тероризма, а отстояването на тази модерна позиция никак не му е била лесна при съседи като Афганистан и Иран.


Дотолкова, че даже брадите са нежелателни, а местните хора от всички възрасти са КАТО БРАТОВЧЕДИ НА ВЕСЕЛИН МАРИНОВ с типичната прическа с онзи така любим през 80-те „пресечен” бретон.



Излизайки отново на булеварда, се стига не след дълго и от същата страна до поредния и най-мащабен парк, направен с четири мащабни арки, в чийто център има още по-мащабен обелиск – площта изглежда толкова огромна, че като нищо съперничи на най-големия в света Тянанмън в Пекин.


На връщане към центъра може да се мине от другата и по-сенчеста следобед страна на Рудаки, на която има ниски съветски блокчета с богато орнаментирани фасади – любимият ни архитект Жан Нувел би ги писал  абсолютно в негов стил.


Сега отдолу има заведения в традиционен стил за плов – горниран с месо и зеленчуци ориз, за тестени изделия, които общо взето не се различават много в републиките от Централна Азия и тук също са много евтини и много добри.


Апропо, Душанбе е нелошо място за шопинг по отношение на разнообразието като марки и цени, тук не се продават само ментета като в съседната столица Бишкек на Киргизстан.


В супермаркетите прави впечатление, че най-търсените от населението храни като тестените и доматите ( 30-50 доларови цента за кило ) са съобразени с доходите, които са средно 250-320 долара. Други обаче – например шоколадите, са общо взето с европейски котировки.


В тази връзка, Таджикистан е забележителен, защото в него можете да купите шоколад Казахстан или Русия, не видяхме Узбекистан. С името на самата република обаче няма.  


Търсихме, търсихме и накрая намерихме на летището поне нещо като шоколадови бонбони, прозведени в Таджикистан. Всъщност бяха облечени в шоколад ядки – републиката се слави с прекрасни и много евтини орехи – даже претендира да е тяхна родина, фурми и т.н.


А как се стига обратно до летището?


Ако помните, струваше 10 долара да се измине пътят до проспекта Айни. Връщането, с повикването на таксито, излезе само долар – 10 сомона.


Оттам през приличащи на контейнери тунели, се влиза в чек-ин зоната. Там бизнес- и икономична класа чакат търпеливо заедно. Т.е. човек трябва да си подготви свободен повече от час-час и половина за всеки случай. А нет-чекирането, както и в Бишкек рядко е опция за спестяване на време.


След гишетата пасажерите минават през контролите и се озовават в малката зала за излитане.


Останалите местни пари, които не са похарчени, няма къде да се обменят, за разлика от Бишкек или Астана, с тях може само да се купи нещо от скъпичките безмитни магазини, които са  2 на брой, но предлагат едно и също.


 


Борис Ангелов


Душанбе - София



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

козирог

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова роля за вас

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова