Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. и за инфлацията. Усреднената инфлация у нас е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 2,8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната.
Според заключенията на документа България изпълнява всички номинални критерии, които да гарантират, че страната ни е готова да приеме еврото и че икономиката ни е достатъчно подготвена за това - инфлация, бюджетен дефицит, публичен дълг, дългосрочни лихвени проценти, стабилен обменен курс. Оценката взема предвид и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция, сред които развитието на платежния баланс и интегрирането на пазарите на производството и труда и на финансовите пазари.
От Комисията обясниха, че у нас е наблюдавана средната стойност на ценовата стабилност от последните 12 месеца, като тя е сравнявана със средната стойност на 3-те с най-добри показатели от еврозоната - Ирландия, Финландия и Италия.
Оттам също така предупреждават, че инфлацията ще се увеличи през следващите месеци, но ще спадне след това, като изрично акцентират, че повишението ще е краткосрочно.
"Благодарение на еврото българската икономика ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чужди инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. И България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в сърцето на еврозоната. Поздрави, България!", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Следващата стъпка е на 19 юни, когато Еврогрупата ще обсъди тези доклади на заседание в Люксембург и ще приеме проект на препоръка до Съвета. Процесът трябва да завърши на 8 юли, когато страните от Еврогрупата окончателно ще трябва да приемат законодателните решения за присъединяването на България към еврозоната.
Ценова стабилност
През април 2025 г. средната годишна инфлация в България, измерена по Хармонизирания индекс на потребителските цени (HICP), е 2,7%, което е под референтната стойност от 2,8%. Средният темп на инфлация, наблюдавана за период от една година, не трябва да е повече от 1,5-процентни пункта над инфлационния процент на трите държави членки с най-добри резултати - Ирландия (1,2%), Финландия (1,3%), Италия (1,4%).
Фискални показатели
През 2024 г. бюджетният дефицит възлиза на 3,0% от БВП, точно на границата на допустимото по Маастрихт. Дългът на България е 24,1% от БВП на страната — значително под референтната стойност от 60%, като стойността остава трайно ниска вече две десетилетия.
Валутен курс
В периода от 20 май 2023 г. до 19 май 2025 г. левът участва стабилно в ERM II, без да се отклонява от фиксирания курс от 1,95583 лв. за 1 евро. Почти всички ангажименти, поети с присъединяването към механизма, са изпълнени, въпреки че се отбелязва нужда от допълнителен напредък в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма.
Лихвени проценти
Средната дългосрочна лихва в България за периода май 2024 – април 2025 г. е 3,9%, под референтната граница от 5,1%, с което се покрива и този критерий за конвергенция.
Съвместимост на законодателството
Националното законодателство е напълно съвместимо с правната рамка на Европейския съюз и Устава на Европейската система на централните банки, както се изисква по договор.
Публикуваният днес доклад е изготвен по искане на българската страна. Следващият редовен Конвергентен доклад на ЕЦБ ще бъде представен през 2026 г.
Кирил Пламенов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Във време на търсене на по-устойчиви ...
бТВ Синема 27 юли 21:00ч.
Режисьор: Луи Льотерие
В ролите: Джет Ли Дани Морган Фрийман Сам Боб Хоскинс Барт
-Какво прави феминистката, когато чуе хубав виц?
-Смее се под мустак…