04.05.2025 20:05

Националистът Симион води с 40% на изборите в Румъния за президент, какво означава това за ЕС, Украйна и Молдова?

Видян 4220 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

При 99,5 % внесени изборни протоколи от гласуването за президент в Румъния, националистът - консерватор Джордже Симион води с 40, 67 % срещу 20, 25 % за кандидата на управляващата тройна коалиция Крин Антонеску, останал на срамното за него и правителството трето място. Разликата е над 1,83 млн. гласа ( колкото населението по статистика на София, Пловдив и Русе, взети заедно).


С 20, 94 % на балотаж изненадващо е независимият Никушор Дан.


Първенецът - суверенист и тръмпист де факто взема колкото подгласниците си - проевропейци, взети заедно. А активността е малко над 50 на сто.


Лидерът, изненадващо, печели и столицата Букурещ - досега смятана за крепост на евроатлантизма, плюс всички останали региони с около и над 40%, освен малко на брой области с доминация на унгарското малцинство - 4, където Антонеску поне по екзит-пол бе водач, а Дан - само в Клуж.


Според резултатите от първите екзит-полове, които допуснаха пъти по-големи разлики от професионално допустимите, водач в класирането на първия тур бе националистът Джордже Симион. Той събираше при социолозите между 30 и 36,2% , както показа националната телевизия на северните ни съседи, като така пиарски подкрепиха кандидата на властта, което правиха и през цялата кампания, заедно с медиите в страната. Трудно е да се намери друго обяснение за измерване на 7% разлика в избирателния ден и при приключването му в 21 ч., която реално се оказа само час по-късно 20%. В социологията допустимата грешка е 3 на сто.


Кандидатът на властта беше №2 в екзит-половете с 21,5 - 23%.  Това обаче не бе сигурно място за втория тур, защото на сребърната позиция може да излезе и Никушор Дан, на когото агенциите даваха 20,6 - 23%. Самият той обяви пред националната телевизия на Румъния веднага след излизането на първите екзитполове, че вижда сериозни резерви първоначалните му проценти да се вдигнат и не пропусна да подчертае своята евроориентация. 


В следизборното си изявление Антонеску пък отказа да подкрепи за втория тур другия проевропеец Дан, като обясни, че не е част от правителството и управляващата коалиция ще се произнесе на кого ще поиска електоратът й да заложи. Обявлението на очевидното трябва да стане в 13 часа в понеделник.


Провалът на кандидата на управляващите в Букурещ на първи тур с огромна - двойна - разлика от водача и нестигнал дори балотаж, се приема като вот на недоверие не само за правителството на Румъния, но и за Брюксел.


Припомняме, че ЕС осъществи масиран натиск за отмяна на миналите президентски избори преди 5 месеца, сякаш Румъния не е суверенна държава, а протекторат, защото не хареса резултатите от тях. Водачеството в първия тур тогава с много по-малка разлика беше на Калин Джорджеску, чийто човек е сегашният лидер Симион. 


Даже активни млади румънци, които изобщо не подкрепят националистите, а самите имат европейски възгледи и работят в ИТ-сектора, са изразявали пред 19 минути недоволство от подобни недотам демократични средства за налагане на ... демокрация със сила.


Ако Брюксел продължава с натиска и не се окаже доволен и от този повторен избор, който де юре не е предвиден в Конституцията на Румъния, това ще бъде огромен ценностен проблем за Съюза изобщо, тъй като върховенството на закона и правото е знамето на еврообщността. 


Както вече се видя по резултатите от дубъла, това дава обратен ефект и насъсква хората срещу статуквото и в страната, и в ЕС изобщо. Ще доведе и до избухване на гражданско недоволство при съседите ни, ако продължава.  


Проблемът става още по-голям, защото Букурещ контролира, заедно с ЕК, и съседната бивша съветска, но пък румъноезична република Молдова с нейното огромно българско малцинство.


Там предстоят парламентарни избори, като не е ясно дали управляващите в момента ще могат да удържат властта. А победата в президентския вот месеци по-рано на румънската гражданка Мая Санду предизвика някои съмнения, особено по отношение гласуването в чужбина. Молдова играе сериозна роля в подкрепа на Украйна и срещу Русия.


Много важен дял за президентските избори в Румъния има и гласуването на диаспората, както румънците наричат милионите си сънародници в чужбина. Вотът им достигна до рекордни стойности. Там резултатът на кандидата на властта не бе добър - твърдо трето място. А основни групи, които гласуват са именно румънците в Молдова и Украйна.


Симион печели в основни държави, където също има големи колонии румънци като Италия, Испания, Германия. Общо взема 60% от задграничния вот, числящ над 1 милион гласа.


Решаващ за втория тур обаче ще бъде изборът на електората на експремиера Виктор Понта, който се класира четвърти на президентските избори, като взе 13, 2 % от реалните гласове. Той ще може да наклони везните в една или друга посока за втория тур.


На практика той разцепи червения вот за бившите комунисти, много от които, както ясно се вижда по резултатите, не харесваха коалиционния кандидат на властта. А това значи, че правителството няма доверие дори в електората на основната партия, която управлява. Ръководството е изгубило връзката с членовете и симпатизантите си, за да се хареса на Брюксел.


Бившите "другари" на експремиера наляха масло в огъня при включване от централата на соцпартията по националната тв на съседите. Лидерът на групата им в Сената Даниел Замфир нарече кампанията на Понта "агресивна". Което едва ли ще спечели големи симпатии сред решаващия за крайния изход от изборите електорат на Понта. Самият той след изясняването на реалните резултати заяви, че няма да назове име и притежава само своя единствен глас. За кого ще гласува милионът, както нарече своите над 1,25 млн. електорат, колкото населението на София, не знаел.


Като бивши комунисти, може да се очаква немалко от червените да подкрепят проруския кандидат на финала. Като се има предвид, че Понта е лидер по вот в групата на пенсионерите, може да се очаква, че те са и проруски настроени. Особено пък в дните на парада за 80-годишнината от победата на СССР над нацизма на 9 май.


Показателно беше и поведението на водача, с което Симион се опита да внуши много. Той изчака всичките си съперници с данни над 4% да се изкажат. Те позираха на трибунки с артистични, но пресилени и може би фалшиви усмивки, които трябваше да покажат, че са щастливи от безрадостните данни.


Той пък се появи на екраните не само последен, но и седнал на шефско кресло зад бюро и със солидна библиотека с книги и икони зад гърба. С което показа не само надмощие, но и спокойствие в навечерието на истинската битка на втория тур.


Симион заяви, че се бори и побеждава за "свободна, уважавана и суверенна Румъния" и благодари за уважението и подкрепата на румънския народ, "независимо от натиска и манипулациите, на които бе подложен".


"Победата не е моя, победата е на румънския народ", заяви той, съвсем в стила на крилата фраза на нашия Васил Левски: "ако печеля, печели цял народ".


Който ще бъде истинското сражение. На практика резултатът на водача - суверенист и на класираните втори и трети, които се обявяват за проевропейци, е изравнен.


Пламен Веселинов 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

 Рекорден ръст на преките чуждестранни инвестиции в България

Рекорден ръст на преките чуждестранни инвестиции в България

Само за май 2025 г. нетният поток от преки ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 27 юли 21:00ч.

Дани Кучето 2005 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 43 мин

Режисьор: Луи Льотерие
В ролите: Джет Ли Дани Морган Фрийман Сам Боб Хоскинс Барт

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

близнаци

Сутринта е активна и подходяща за срещи

Сутринта е активна и подходяща за срещи, размисъл или