Ново шведско проучване, ръководено от изследователи от Каролинския институт, установява, че често предписваните антидепресанти могат да ускорят когнитивния упадък при пациенти с деменция.
"Депресивните симптоми могат както да влошат когнитивния упадък, така и да намалят качеството на живот, затова е важно да се лекуват", казва Сара Гарсия Птачек, изследовател в Каролинския институт и автор на новото проучване. Тя подчертава, че резултатите могат да помогнат на лекарите и други здравни специалисти да изберат антидепресанти, по-подходящи за пациенти с деменция.
Проучването, обхващащо над 18 700 пациенти с деменция между 2007 и 2018 г., показва, че селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) са свързани с повишен риск от тежка деменция, фрактури и обща смъртност. "По-високите предписани дози SSRI са свързани с по-висок риск от тежка деменция, фрактури и обща смъртност", отбелязват изследователите. Най-бърз когнитивен упадък е наблюдаван при употребата на есциталопрам, следван от циталопрам и сертралин.
Въпреки тези открития, експертите предупреждават, че е необходимо допълнително изследване, за да се разбере напълно връзката между антидепресантите и когнитивния упадък. "Има някои важни ограничения, които трябва да се вземат предвид", казва Прасад Ништала, изследовател в Университета на Бат, Великобритания. Той подчертава, че тежестта на депресията при пациентите с деменция не е напълно отчетена, което може да повлияе на резултатите.
Лекарите вероятно няма да променят веднага своите практики на предписване въз основа на това проучване. "Като клиницист, тревожното е, че близките на пациента ще чуят за това проучване и ще кажат: 'О, ако използваме антидепресант, майка ми ще се влоши по-бързо'", казва д-р Ричард Айзъксън, превантивен невролог и директор на изследванията в Института за невродегенеративни заболявания във Флорида. Той изразява загриженост, че обществената реакция на тези открития може да доведе до спиране на необходимото лечение, което би могло да влоши качеството на живот на пациентите.
Изследователите планират да проучат дали определени групи пациенти, като тези с конкретни видове деменция или биомаркери, реагират по-добре или по-зле на различни антидепресанти. "Целта е да се идентифицират подгрупи за по-индивидуализирана грижа", отбелязва Гарсия Птачек. Това би могло да помогне за по-прецизно лечение и подобряване на качеството на живот на пациентите с деменция.
Експертите подчертават, че изборът на лечение трябва да бъде внимателно обмислен за всеки пациент. "Не казваме, че антидепресантите трябва да бъдат спрени за всички пациенти с деменция, но е важно лекарите да претеглят рисковете и ползите индивидуално", казва д-р Гарсия Птачек.Според нея, бъдещите изследвания трябва да се фокусират върху намирането на най-безопасните възможности за лечение, за да се гарантира, че пациентите получават адекватна грижа без допълнителен риск.
Източник: CNN
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Да, серотонинът е много важен за добрия сън, доброто настроение, и най вече за либидото. Но, като радиестезист, мога да напиша с две ръце, че всички мои "пациенти" с деменция имат понижено производство на тироксин. Тествайте се ако се съмнявате за понижена когнитивност. И похапвайте орехи дори ако все още сте добре с паметта.
Ал Пачино на 84 години в костюм за ...
бТВ Синема 20 юли 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Ман
В ролите: Адам Драйвър Ензо Ферари Пенелопе Крус Лора Ферари Шейлийн Удли Лина Ларди Габриел Леони Алфонсо дьо Портахо
- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?
– Никаква, след 30 секунди всичко е готово.