С приемането на еврото България приключва процеса на евроинтеграцията си, а ползите за държавата ни ще бъдат дългосрочни, каза днес във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде Дарик. Според него преходът всъщност ще бъде минимален, тъй като страната ни от 28 години е във валутен борд и на практика се е отказала от самостоятелна парична политика.
Министърът посочи, че не очаква приемането на еврото да доведе до някакви сътресения в системата на образованието, която догодина ще има първия си бюджет в новата валута. Вълчев изрази съжаление, че информационната среда у нас и особено социалните мрежи позволяват да се експонират фалшиви новини и да се правят много спекулации. Необходимо е да се разсеят митовете, които битуват, посочи министърът.
Той подчерта, че е направен опит да се свърже и увеличението на таксите за платено обучение в университетите с приемането на еврото. По думите му това е спекулация, тъй като причината за увеличението е продиктувана от текстове в законодателството. Коригирахме нещата и университетите ни остават конкурентоспособни, посочи Вълчев.
Той коментира още, че към институциите често се подхожда с по-голямо недоверие, отколкото към академичните среди. От една страна, те се отличават с висока степен на плурализъм, освен това представят научни доказателства, аргументира се Вълчев. И допълни, че точно академичните среди и науката са тези, които трябва да представят истински аргументи и да разбиват митовете и спекулациите.
Нормално е хората да имат притеснения, каза още Вълчев. Той припомни, че инфлация винаги е имало и без да сме в еврозоната. "Това е нормален процес, ние сме в период на конвергенция, увеличават се доходите, но се вдигат и цените", коментира министърът. Според него през последното десетилетие средната работна заплата у нас расте средногодишно с 11-12 процента, увеличава се и покупателната способност спрямо средноевропейската. Растежът но доходите обаче води и до такъв при цените, каза министърът.
Няма съмнение, че ползите от приемането на еврото ще са дългосрочни и осезаеми, в дългосрочен план ще сме по-свързани, по-проспериращи, доверието в страната ни и в банковата ни система ще се повишава, посочи Вълчев. По думите му обаче процесите не свършват с влизането на България в еврозоната, а реформите трябва да продължат.
Министърът на образованието и науката заедно с ректорите на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров и на Университета за национално и световно стопанство проф. Димитър Димитров откри днес в крайморския град конференция за перспективите пред страната ни след приемането на еврото. Форумът събра учени, експерти и представители на двете висши училища. Сред акцентите в дискусиите са стабилността на еврото в глобалната икономика, банките и спестяванията на българите, инфлационните процеси, докладите за конвергенцията на ЕК и ЕЦБ. Домакин на конференцията е Икономическият университет във Варна.
Кирил Пламенов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Лиъм Нийсън разпали слухове за нова ...
бТВ Синема 27 юли 21:00ч.
Режисьор: Луи Льотерие
В ролите: Джет Ли Дани Морган Фрийман Сам Боб Хоскинс Барт
- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?
– Никаква, след 30 секунди всичко е готово.
Обърнете внимание на темите, които избягвате –